Bejutottunk a titkos röszkei menekülthangárba

A 168 Óra újságírója bejutott a röszkei Hangár 1-es számú bázisra, ahová az illegális határátlépőket szállítják a röszkei gyűjtőpontról. Itt készült az az osztrák felvétel, amelyen az látható, hogyan dobálják az ételt a rendőrök a menekülteknek. Az épületben kordonokkal zárták el egymástól menekültek csoportjait, volt olyan zárt szektor, ahol ketten feküdtek egy ágyon, míg másutt üresek voltak a fekhelyek. Kollégánk ott volt, amikor a határátlépők a kordonok rácsain keresztül kértek adományokat a karitatív szervezetektől.

2015. szeptember 13., 13:34

Bejutott a röszkei Hangár 1-es számú bázisraPungor András, a 168 Óra újságírója, aki önkéntes munkát végzett a területen.

Ez az a hely, ahová az illegális határátlépőket szállítják a röszkei gyűjtőpontról. A sajtó képviselőit a területre nem engedik be. Legutóbb titokban egy osztrák zöldpárti politikus felesége készített felvételt arról, hogyan dobálják az ételt a rendőrök a menekülteknek.

Néhány lépésre a kaputól, az udvaron felállított asztalnál két szájmaszkos rendőr rögzítette a buszokkal behozott illegális határátlépők adatait, akik aztán vagy a kék épületbe, vagy az előtte felállított sátrakba kerültek. A kék színű hangár valamikor teherautó- vagy kamionátpakoló bázis lehetett,ajtajai olyanok, akár a garázsajtók: felfelé nyílnak.

Az épület belsejét két részre osztották, amelyet egy közlekedő választ el egymástól. Itt történik az ételosztás, ami munkatársunk ottjártakor rendben zajlott, sorba állították a menekülteket és nem dobálták a szendvicseket a rendőrök. Feltehetően ez annak is köszönhető, hogy a botrányos videó alapján, a történtek tisztázására tényfeltáró vizsgálatot indított a készenléti rendőrség parancsnoka.

Az épület egyik felében nem égett a villany, kollégánk szerint az a rész szinte teljesen üres volt.

A terem mindkét oldalát szektorokra (A, B, stb.) osztották, amelyeket fémkordonok választanak el egymástól. Ha újabb menekültek érkeznek, a rendőrök elhúzzák a korlátokat és beengedik az adott területre őket, aztán mögöttük visszahelyezik a kordont. A határátlépők vaságyakon pihenhetnek, némely szektorban ketten is feküdtek egyetlen fekhelyen. A kordonokra ruhákat, pokrócokat teregettek a menekültek.


Ha éppen a rendőrök nem tartózkodnak a teremben, a bezárt emberek félrehúzták a kordont és sétáltak a szűk közlekedőben, illetve kimentek közvetlenül az épület bejárata előtt álló féltucat mobil WC-hez. Ám ennél tovább nem terjedt a mozgásterük.

Az épület felső szintjén, a folyosóról nyíló irodahelyiségekben tárolták a ruha- és élelmiszer-adományokat, amelyekből kekszet, vizet és pokrócot osztottak a zárt tábor lakóinak, akik a kordonok rácsain keresztül kértek az adományokból.

A hangár előtt kollégánk ugyancsak szektorokra osztott területet látott. A kordonokkal elzárt részeken katonai sátrak sorakoztak. A rendőrök mellett csak a Vöröskereszt embereit engedték a menekültek közelébe.

Ott jártunkkor az egyik vöröskeresztes munkatársat arra figyelmeztették a rendőrök, ügyeljen arra, hogy mindenkinek egyformán jusson az adományokból, legutóbb éppen azért tört ki verekedés a menekültek között, mert valaki nem kapott a kiosztott ételből, vagy italból. A verekedőket aztán a rendőröknek kellett megfékezniük.

(A röszkei határon zajló eseményekről, az önkéntesekről és a hangárról a 168 Óra jövő heti számában olvashat bővebben.)