Beidézték a rendőrségre a Szabadság téri tüntetőket

Az V. kerületi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályára a Szabadság téri tüntetők közül hatot idéztek be gyanúsítottként április 14-ére, hétfőre. Többek között Magyar Fruzsina dramaturgot, Mécs Imre politikus feleségét, az emlékmű-ellenes tiltakozások egyik szervezőjét. A bűntett, amit felhoztak ellene: „rongálásnak minősülő falfirkálás”. SÁNDOR ZSUZSANNA írása.

2014. április 14., 15:39

Magyar Fruzsina a 168 Órának elmondta: az ellenük folytatott eljárás alapvetően politikai jellegű. Az ügy abszurditását jelzi, hogy noha falfirkálással vádolják őket, nem is falakra „firkáltak”, hanem közönséges építkezési ponyvákra írtak. Ez pedig a szabad véleménynyilvánítás kifejezése. A rendőrök azonban azt ismételgették: ők jogszabály szerint járnak el. A Nem a kordonbontásokat minősítették bűncselekménynek. Magyar Fruzsinának például azt rótták fel, hogy a kordonokra kifüggesztett molinóra festékszóróval felírta: "Itt és sehol máshol náci szobor nem épül!” A rendőrök úgy ítélték meg: ezzel ő 5-6 ezer forint kárt okozott. A gyanúsított azzal védekezett: pozitív társadalmi célokért küzd, az emlékművel kapcsolatos súlyos politikai veszélyre, történelemhamisításra akarja felhívni a figyelmet. Ezzel pedig hasznos ügyet szolgál.

Magyar Fruzsina még azt is megjegyezte a rendőrségen: a város tele antiszemita, rasszista falfirkákkal, az elkövetők ellen mégsem indul eljárás. A rendőrök erre nem reagáltak. Közölték: a jogszabályoknak megfelelően ők nem mérlegelhetik a feliratok tartalmát, célját, csupán a rongálás tényét állapíthatják meg. A beidézettek közül többen jegyzőkönyvbe mondták azt is: hogy az egyik „falfirkáló” a neves karikaturista Pápai Gábor volt: az ő rajza nemhogy csökkentette, inkább jócskán növelte a molinó értékét.

Ennek ellenére a gyanúsítottakat rabosítani akarta a rendőrség, arra hivatkozva, hogy az ilyen eljárásoknál ez kötelező. Fried Alice, hetven év fölötti holokauszttúlélő és Magyar Fruzsina megtagadta a rabosítást. Arra hivatkoztak: amit tettek, erkölcsi kötelességük volt, polgári engedetlenségnek tekinthető. A rendőrök noha alapvetően udvariasak voltak, ugyanakkor az idős holokauszttúlélő hölgyet, és Magyar Fruzsinát is többször figyelmeztették: akár fizikai erőszakkal is kényszeríthetik őket arra, hogy ujjlenyomatot vegyenek tőlük. Magyar Fruzsina és Fried Alice ennek ellenére sem engedték a rabosítást, mondván: tiltakozásuk abszolút békés jellegű. Semmiféle bűncselekményt nem követtek el.

A rendőrök többször megszakították a kihallgatást, telefonon feletteseikkel egyeztettek. Végül az összes gyanúsítottat elengedték.

Még nem tudni, milyen következménye lehet a rabosításnak megtagadásának. A beidézett tüntetők nem kaptak információt. De ők panaszt tettek az eljárás ellen. Az ügy az ügyészségen folytatódik.

Az ügyészség lezárhatja az eljárást, de akár pénzbüntetést is kiszabhat. Magyar Fruzsina lapunknak azt mondta: ők elszántak, folytatják a kordonbontást, bármi is a következménye. A végsőkig kitartanak. Ha az emlékmű felépül, akkor körülötte tiltakoznak majd tovább, de a történelmi, lelki kútmérgezést nem hagyják.

Jelenleg már az emlékmű alapzata épül. A munkálatok alig haladnak, mert a térre naponta kivonuló demonstrálók lassítják az építkezést. A szobor beton alapzatát nem rongálják, de a vaslemezeket, csavarokat kiszerelik belőle. A tüntetők azt remélik, minél többen csatlakoznak majd békés akcióikhoz. Tömegek ellen nem mernének újabb rendőrségi eljárást indítani.