Bedőlt hitelek: előbb a drága ingatlanokat árverezik el

Lejárt a fizetésképtelen devizahitelesek ingatlanjaira több mint másfél évig előírt kilakoltatási moratórium. Árverezést első körben csak a 30 millió forintnál nagyobb értékű ingatlanoknál tarthatnak, illetve a 20 milliót meghaladó hitellel terhelt ingatlanok esetében. A többi érintett esetében is különféle kvótákkal próbálják elkerülni, halasztani az utcára költöztetést.

2011. július 2., 19:01

Müller János, a bankszövetség szóvivője az

MR1 Kossuth Rádiónakelmondta: mindenkinek az az érdeke, hogy nagyon sok ingatlan ne kerüljön egyszerre a piacra. A kormány és a bankszövetség megállapodott abban, hogy fokozatosan árvereznek, július 1. és október 1. között csak nagyobb értékű ingatlanok állományának a két százaléka kerülhet kalapács alá. Majd az utolsó negyedévben két százalék, aztán három százalék negyedévente a következő évben, és így tovább. Müller János hangsúlyozta: a bankoknak nem érdekük az árverés és a kilakoltatás, számukra ez a legrosszabb és legdrágább megoldás.

Kreiniker Miklós, a Végrehajtói Kamarai elnöke azt mondta, körülbelül 300 kilakoltatás várható az év végéig. Hozzátette: hosszas bírósági procedúra előzi meg a végrehajtást, az adósnak pedig még ekkor is van lehetősége, hogy elkerülje a kilakoltatást. „Megegyezhet a jogosulttal, így az adott bankkal az átütemezésről, részletfizetésről. Ha ez nem lehetséges, még mindig kérheti a bíróságtól, hogy kapjon halasztás, és a bírósági végrehajtóhoz is fordulhat, hogy részletfizetést kaphasson. Ha ezek sem lehetségesek, akkor még mindig kérheti a bíróságtól, hogy egy hat hónapos kiköltöztetési felfüggesztésben részesüljön.”