Baranyi Krisztina: Nem vagyok a Fradi alattvalója

A független polgármester az ellene irányuló lejárató kampányról, a Fidesszel együtt szavazó ellenzéki pártokról, a pedofiltörvényről és a Fradi-ultráktól is elmondta véleményét. Interjú.

2021. július 9., 14:00

Szerző:

Ferencváros polgármestere, Baranyi Krisztina az utóbbi napokban össztűz alá került, még onnan is megsorozták, ahonnan nem számított rá. A Fradi támogatása kapcsán vitába keveredett Kubatov Gáborral, a Pinceszínház új igazgatójának ügyében – keserű meglepetésére – az ellenzék összeborult a Fidesszel, a kormánymédia pedig kiemelten foglalkozott a IX. kerületi önkormányzat tevékenységével. A 168-nak adott telefonos interjúban azt is elárulta, mely támadások érik el az ingerküszöbét.

Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke azt írta a Facebookon, hogy ön „minden támogatást megvont a Fraditól, és kivérezteti a klubot”. Erre az erős kijelentésre reagált a közösségi média oldalán, melyben leírja, hogy a Fradi egyedülálló módon nem fizet adót az önkormányzatnak, és a klub különböző szakosztályai a mai napig jelentős támogatást kapnak a kerülettől. Ezekről vélhetően a klub első emberének is tudomása van, nem?

Engem is elgondolkodtatott a Kubatov Gábor-féle poszt, tőle egyáltalán nem megszokott a lejárató kommunikáció. Tényleg nincs ötletem, hogy miért használ ilyen szavakat, de az nagyon jól látszik, hogy klasszikus propaganda össztűznél használt eszközökhöz nyúlnak. Ezeknek nincs valóságalapjuk, általában mondvacsinált, jelentéktelen ügyekről szólnak. Olyan csoportokat szeretnének hergelni, amelyekről azt feltételezik, hogy az ő táborukhoz tartoznak. 

És az időzítés? Miért most?

Furcsa, mert nem indulok a parlamenti választásokon, nem vagyok párt tagja, nem vagyok része az összefogásnak. Csak arra tudok gondolni, hogy a Fudan Egyetem tervezett megépítése elleni kampányom okozhatott komoly károkat a kormánynak, most így vágnak vissza.

Egy kicsit térjünk vissza Kubatov Gáborra. Az Európa-bajnokság közös élménye, a magyar válogatott szereplése tornáról tornára összehozza a szemben álló szekértáborok támogatóit, és sokaknak egyfajta nemzetegyesítő élményben van részük. Ilyenkor a futballra költött milliárdok kritikus narratívája nem olyan erős, mint futballkudarcok idején. Nem gondolja, hogy kevéssel a csoportkörös eufória után rossz időzítés beleállni a Fradiba és Kubatov Gáborba?

Nem értem, nem álltam bele a Fradiba.

A Kubatov Gábornak címzett Facebook-posztjában keményen visszavág a Fidesz pártigazgatójának, illetve az elmúlt években is többször kritizálta a klub költéseit és fokozott állami támogatottságát.

És ez beleállás? Az a beleállás, ha propaganda posztokban vörösre színezett fényképet tesznek rólam közzé. Az a beleállás. Én városvezetőként nem alattvalója vagyok a Fradinak ebben a kerületben. Közpénzek felett gazdálkodunk, és a testülettel kötelességünk ellenőrizni, hogy ezeket a közpénzeket hogyan és mire költsük el. Képviselőként hosszú-hosszú órákat foglalkoztam azzal, hogy mire is költi a Fradi azt a bizonyos 50 millió forintot, amelyet Bácskai János polgármester alelnökségéért cserébe kapott, és egyébként ellentételezte a befizetett adót. Most nincs adó, amire pedig a klub támogatást költött, arra mi nem szeretnénk közpénzt áldozni.

Kubatov Gábor és a klub mögött áll a Ferencváros kemény magja, akik az Európa-bajnokság alatt is igen hangosak voltak a szurkolás terén, és közügyekben is határozott véleményt nyilvánítanak. Tőlük nem tart a kerületében?  

Igen, nagyon hangosak, de ebben a kerületben, sőt egész Budapesten meglehetős kisebbségben vannak. Értem én, hogy nagy hangjuk van, de támogatottságuk igen csekély. Csupán erőszakos, sportszerűtlen megnyilvánulásokat látunk tőlük.

Nem tart ilyen reakcióktól?

De hiszen évek óta ez van. Én ismerek olyan fradistákat, akik évtizedek óta járnak meccsekre, és imádják a klubot, de egy lapon nem említenék magukat ezekkel az erőszakos, bűncselekményt elkövető, náci jelképeket magukra tetováló, zászlótaposó emberekkel.

Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina sajtótájékoztatója

Van helyettük gondja az ellenzéki pártokkal, amelyek a Pinceszínház új igazgatójának kinevezésénél egy szakmai zsűri véleményével szembe menve együtt szavaztak a Fidesszel. Ahogy ön fogalmazott, „a Fidesz-DK-MSZP és két momentumos képviselő friss nagykoalíciót alkotva” választotta ki azt a jelöltet, aki „operett kuplékat tervez a kerületi középiskolákba vinni, hogy népszerűsítse a színházat. Miközben felkerülhettünk volna Budapest színházi térképére, végre nézőket is hozva a színházba, életet a Ráday utcába. Ezen a téren az marad a kerületben, ami a Fidesznek kedves, változás leszavazva.” Mi lehet ennek az összefogásnak a hátterében?

Van ötletem, de azt nem nekem kellene elmondani. Korábban elfogadtunk egy közös választási programot, benne azt is, hogy az itteni kissé poros kulturális életet megújítjuk. A célunk az volt, hogy az itteni infrastruktúra felhasználásával és fiatal, tehetséges, független művészek segítségével hozunk új lendületet, akiknek egyébként egyre kevesebb levegő jut. Én azt gondoltam, hogy ez egy közösen elfogadott programja a ferencvárosi vezetésnek. Ezért nem értem, hogy egy szigorúan szakmai ügyben hogy történhetett ilyen. Egy színes, szakmai zsűri állt fel arra, hogy itt valóban a mi koncepciónkra épülő színházvezetést válasszon ki. Az egyik jelölt, Komáromi György szinte maximális szavazatot kapott, hiszen nyolc zsűritagból hét rá voksolt, a politika mégis felülbírálta ezt a döntést és Sztarenki Pál győzött. Egyértelműen kijelölték, ki a legalkalmasabb ennek a színháznak a vezetésére, ezért értetlenül állok azelőtt, hogy érvek, indokok nélkül ezt felülbírálták.

A kormánymédia szerint ezen az ülésen ön megfenyegette Szilágyi Zsolt jobbikos képviselőt, hogy Komáromi Györgyre adja le a voksát.

Hazugság, nem fenyegettem meg, nem is beszéltem vele. Az is hazugság, hogy Komáromi György az én jelöltem lett volna, nem is találkoztam vele. Távol tartottam magam a szakmai és politikai bizottság munkájától. Ő kapta a bírálóktól a legtöbb szavazatot, de nem az én jelöltem volt. Én sosem venném magamnak a bátorságot, hogy a színházi szakma krémjéből összeállított zsűri 13 óra alatt meghozott döntését politikusként felülbíráljam.

A kormány kommunikációját most a pedofiltörvény kapcsán kialakult EU-csörte uralja. Mit gondol, a heves nemzetközi ellenállás miatt visszavonulót fúj Orbán Viktor?

Nyilvánvalóan lesz visszavonulás. Ezt pontosan tudták a törvényhozók, az EU ezt a törvényt pár hónap múlva megsemmisíti, mert egyszerűen ellentétes az irányelveivel. Igazából csak a Fudan Egyetem kapcsán kirobbant valódi ügyről terelte el a figyelmet.

Az ön és Hadházy Ákos tevékenysége és politikai attitűdje között lehet párhuzamot felfedezni. Legutóbb a független országgyűlési képviselő a 168.hu-nak arról is beszélt, hogy nem akarja szétverni az ellenzéki összefogást, és Zuglóban felfüggeszti antikorrupciós nyomozását. Mi a véleménye erről? Most első a béke, az összefogás? 

Aki korrupciós ügyeket tár fel, elmondja a visszásságokat, az miért is gyengíti az ellenzéki összefogást? Szerintem az ilyen típusú politikusok sokat tesznek azért, hogy egy olyan ellenzék kerüljön hatalomra, amely azt a hatalmat meg is érdemli.

(Kiemelt kép: Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere a fővárosi Közgyűlés ülésén, a budapesti Városházán, 2020. február 26-án. Fotó: Pesti Hírlap archív)