Balázs Péter: Ez már több mint diplomáciai válság

A világon minden gazdasági szereplő figyeli, merre mozog az amerikai zászló, és annak megfelelően alakítja stratégiáját – mondta el a 168 Óra Online-nak Balázs Péter volt külügyminiszter, aki szerint nincs az a keleti szél, az az orosz vagy kínai beruházás, ami helyettesíteni tudja a nyugati kapcsolatokat.

2014. október 27., 18:45

„Ez már nem csupán diplomáciai válság, hanem egy mélyebb, politikai konfliktus” – értékelte a helyzetet az egykori külügyminiszter. Úgy látja: a diplomácia szintjén küldött jelzés egy jól megválasztott, megfelelően célzott üzenet. Azzal ugyanis, hogy konkrét személyekre vonatkozik a beutazási tilalom, az Egyesült Államok kormányzata világossá teszi, hogy nem a magyar nemzet, nem Magyarország a szenvedő alanya ennek az intézkedésnek. Elejét veszik annak a szokásos hamisításnak, amely a „bántják a magyart” narratívára épül, és amely a magyar népre próbál vonatkoztatni minden, az Orbán-kormánnyal szemben kritikus véleményt, lépést.

Balázs Péter szerint a korrupciógyanú miatti kitiltásokról szóló bejelentés azonban a konkrét ügyön túlmutató jelentőséggel bír. Alkalom arra, hogy figyelmeztessék a magyar kormányzatot: változtatnia kell irányvonalán. „Három dologra irányítja rá a figyelmet: egyrészt a nyugati, transzatlanti modell elutasítására, amely az orbáni illiberális állam deklarált célja. Ennek jegyében – és ez a második tényező – teljes a nyitottság a Fidesz-kormány részéről a szélsőjobb irányába. Sokszor a szélsőjobb kottájából játszanak, szemmel látható az érdekek összehangolása, miközben totális a zárás a józan jobbközép és balközép felé. Harmadszor ez figyelmeztetés az Oroszország melletti erős elköteleződés miatt (paksi bővítés és Déli Áramlat), amely többszörös energiafüggésbe hozza az országot. Ha ezekből az elemekből egy előfordul, az már aggodalomra adhat okot a szövetségeseink körében. Ha kettő, akkor azt már szóvá teszik. Ha három, akkor már egész komolyan üzennek, és azt gondolom, hogy most itt tartunk” – fejtette ki a 168 Óra Online-nak.

„Biztos vagyok benne, hogy vannak, akik Orbán Viktor környezetében ezt a figyelmeztetést helyén kezelik, látják az ország reális mozgásterét. Kérdés, hogy véleményüket ki merik-e mondani” – tette hozzá. Nem gondolja, hogy gazdasági szankciók következnének, akkor sem, ha változatlan marad a magyar kormány irányvonala: „Éppen elég az a politikai üzenet, amit az USA nagy nyilvánosság előtt, a legmagasabb szinten közzétett. A világon minden gazdasági szereplő figyeli, merre mozog az amerikai zászló, és annak megfelelően alakítja stratégiáját. Nincs az a keleti szél, az az orosz vagy kínai beruházás, ami helyettesíteni tudja a nyugati kapcsolatokat. Súlyos aránytévesztés, amikor az Orbán-kormány a keleti kapcsolatokat nem a nyugati kapcsolatok mellett, hanem helyett, sőt azok ellenében képzeli el”.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.