Egyre nagyobb bajban az idősek
Aggasztó adatok kerültek nyilvánosságra.
Folyamatosan nő az idősek aránya a lakosságon belül Magyarországon is – írja a Pénzcentrum. Egyre több 65 év feletti jut egy aktív korúra, így nő az időskori eltartottsági ráta, ráadásul ebben a korcsoportban egyre többen élnek egyedül, valószínűleg nem lesz, aki gondoskodna az egyedül maradottakról.
2021-ben a magyar lakosság ötöde 65 évnél idősebb volt, arányuk pedig az össztársadalomhoz képest évről évre nő: egyes előrejelzések szerint 2070-re a 65 év felettiek aránya elérheti a 29 százalékot is. Ebből következik, hogy az időskori eltartottsági ráta is egyre nő. Ez a ráta 2030-ban 35,1 százalékos lehet, 2060-ra pedig már az 50 százalékot is meghaladhatja majd.
A gondozási feladatok is nagy terhet jelentenek majd a társadalom számára. Már most rendkívül hosszúak várólisták az idősotthonokba, megfizethetetlenek az ápolói bérek. Továbbá az itthoni ápolók nagy része külföldre megy idősgondozónak, csúcsfizetésért.
A szeniorok jelentős része egyedül él. Az időskori izoláltság, magány összefügésben áll a romló fizikai és mentális egészséggel. A közép-európai térségben az a kormányok általános álláspontja, hogy az idősek gondozása a családok feladata, bár ennek a feltételei nincsenek megteremtve.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTI / Kallos Bea)