Azt állítja Pozsgay a BBC-nek...
Horn már nem tud beszélni, Németh Miklós nemigen nyilatkozik, marad nekünk (és a BBC-nek) Pozsgay az érdemeivel. Ő pedig tudja, mennyit engedhet meg magának.
Azt állítja Pozsgay Imre a BBC-nek,
hogy az övé a fő érdem („main credit”) a vasfüggöny magyarországi lebontásában. Az MSZMP Politikai Bizottságának egykori tagja, aki azóta hosszú politikai utat járt be, a brit tévé budapesti tudósítójának, Nick Thorpe-nak nyilatkozott abból az alkalomból, hogy húsz évvel ezelőtt, 1989. május 2-án kezdődött a határzár eltávolítása. Pozsgay szerint: „Nem csináltam semmi hősieset, de tudtam, hogy mennyit engedhetünk meg magunknak.”
Ezzel szemben a tény az,
hogy Pozsgay ugyan valóban az MSZMP egyik vezető reformere volt, ám sem a pártnak, sem a kormánynak nem vezetője, ezért döntést sem hozhatott.
Ahogy a budapesti Andrássy Egyetem docense, a Neue Zürcher Zeitung egykori tudósítója, Oplatka András éppen most megjelent könyvében írja, Németh Miklós akkori miniszterelnök 1989. március 3-án Moszkvában tárgyalt Gorbacsovval, és közölte vele, hogy Magyarország a vasfüggöny megnyitását tervezi. A fennmaradt jegyzőkönyv tanúsága szerint a szovjet pártfőtitkár lényegében nem értette, hogy ez miért probléma, és nem tudta, mit mondjon a magyar miniszterelnöknek – aki ezt úgy értelmezte, hogy szabad kezet kapott.
Oplatka következtetése az, hogy a határnyitás mindenki öröksége, a folyamat motorja azonban Németh Miklós és a Miniszterelnöki Hivatal volt. Igaz, a németek szerint inkább Horn Gyula, aki két hónappal később vágta át ünnepélyesen a határzárat osztrák partnerével, ám addigra a vasfüggöny már nagyjából le volt szerelve.
Horn már nem tud beszélni, Németh Miklós nemigen nyilatkozik, marad nekünk (és a BBC-nek) Pozsgay az érdemeivel. Ő pedig tudja, mennyit engedhet meg magának.