Az Uzsoki Kórház példája
A várólistaprogramra – amely év végéig tart – hatmilliárd forintot különített el a kormány. A 168 Óra megkérdezte a budapesti Uzsoki Utcai Kórház főigazgatóját, dr. Ficzere Andreát: ez a pénz elég-e a várólisták csökkentésére. A főigazgató elmagyarázta: túl hosszú várakozási idő esetén a program keretében irányíthatnak át a kórházak pácienseket más intézményekbe – területi illetékességtől függetlenül. De mit is jelent ez?
– Az Uzsoki Kórház is az ország bármely részéről fogadhatja a várólistára felkerült betegeket. Egy részüknek saját intézménye ajánlja fel ezt a választást. És egyre többen érkeznek hozzánk önálló kezdeményezésre. Ám sajnos még így is sokak figyelmét elkerüli ez a lehetőség – mondta Ficzere Andrea.
Hozzátette: egy plusz műtőt állítottak be a várólistás betegek ellátására, és kollégáik is lényegesen többet dolgoznak.
– Négy hónap alatt 800 protézisműtétet végeztek. Eddig a teljesítményvolumen-korlát miatt, vagyis finanszírozási okokból nem fogadhattunk több beteget. Ám orvosaink felkészültek a nagyobb megterhelésre, és a felszereltség is lehetővé teszi a többletmunkát. Tavaly 2100 protézisműtétet végeztek az ortopéd-traumatológiai osztályunkon, idén pedig a várólistaprogram révén a protetikai beavatkozások száma meghaladja majd a háromezret. Ez európai szinten is egyedülálló. Jelenleg a szűk keresztmetszetet az ágyszám jelenti, ha az emelkedhetne, még több beteget tudnánk fogadni – beszélt minderről az Uzsoki főigazgatója.
Különben egyetért más kórházvezetőkkel: a finanszírozás átalakítása és szerkezeti reformok híján hiába a többletforrás, a várólisták hosszú távon újratermelődnek.
– Ugyanakkor nagyon bízom benne: azok a folyamatok, melyek az egészségügy reformját célozzák, eredményesek lesznek. Újra kell gondolni a finanszírozást, hiszen addig, amíg az egészségügy ennyire alulfinanszírozott, illetve a szakmákat tekintve egyenlőtlen, nem lesz érdemi és tartós előrelépés. Alapelv, hogy mindenkinek egyenlő eséllyel kell megfelelő egészségügyi ellátáshoz jutnia.
(Herskovits Eszter teljes interjúját Dr. Ficzere Andreával a 168 Óra e heti számában olvashatják.)