Az összezártság áldozatai – Terjed az erőszak a karanténban

Veszélyhelyzetben, karantén idején megnő a családon belül a nők és gyermekek elleni erőszakos esetek száma. Magyarország eddig sem jeleskedett a helyzet kezelésében, és úgy tűnik, most is le vagyunk maradva. Spronz Júlia ügyvéddel, a Patent Egyesület vezetőjével beszélgettünk.

2020. április 13., 15:00

Szerző:

- Ami most van - összezártság, nők és gyerekek kvázi állandó felügyelet alatt -, az a kontrollmániás bántalmazók álma. Borítékolható, hogy karanténban vérszemet kapnak az erőszakra hajlamosak, nem?

- Nőjogi szervezetek már az ezt igazoló statisztikai adatok megjelenése előtt kiadtak egy közleményt: leírtuk, hogy számítani lehet arra, hogy ebben az időszakban több lesz a családon belüli erőszak. És itt nem feltétlen arról van szó, hogy több verést szenvednek el az áldozatok.

- Hanem?

- Szintet lép az erőszak. Ahol korábban verbálisan bántalmazta a partnerét a férfi, vagy gazdaságilag elnyomta, most megjelenhet a fizikai erőszak is. A karantén ugyanis valóban hasznos terepe a bántalmazóknak. Nem csak azért, mert kedvez a kontrollgyakorlásnak, hanem mert nem kell annyira tartania az elkövetőnek a következményektől. Az áldozat számára pedig megnehezíti a segítségkérést. Eltűnnek a tanúk, és a visszajelzés is.

- Visszajelzés?

Fotó: Marton Meresz

- Aki tartósan együtt él egy bántalmazóval, egy idő után már nem tudja felmérni, hogy amit érez, az reális-e, hogy a párkapcsolata valóban elnyomó. Viszont egy kívülálló ezt jelezni tudja. Elmondhatja, hogy ő erős és értékes, valamint, hogy joga van az erőszakmentes élethez és ki tud lépni a kapcsolatból. És ez kulcsfontosságú. Ha nincs harmadik fél, a nő könnyebben belesüppedhet a helyzetébe, és egy idő után a bántalmazó szemével látja a világot: elhiszi, hogy ő tényleg csődtömeg, alkalmatlan anya és feleség, ám szerencsére van ez a rendes ember, aki így vagy úgy, de elviseli. Nem véletlen, hogy a bántalmazók minden esetben igyekeznek elzárni családtól és barátoktól az áldozatukat. És sajnos a jelenlegi helyzet ebben is kedvez nekik.

- Mit tehetne az állam? Már ha látszana szándék a helyzet kezelésére, egyelőre én nem vettem észre ilyet. Csak egy pár mondatos nyilatkozatot tudnak felmutatni Novák Katalintól, hogy a menedékházak, krízisközpontok és félutas házak továbbra is rendelkezésre állnak.

- De ezek is szigorították a bekerülési feltételeket. Amúgy még annyit sem tettek meg, hogy chat-szolgáltatást szervezzenek az érintetteknek, hogy ne telefonon kelljen segítséget kérni. Minket hívtak már fürdőszobából suttogva és vásárlás közben is. Míg mi, a három jogászból álló kis civil szervezet a vészhelyzet kihirdetésekor rögtön meg tudtuk szervezni, hogy most, amikor az online oktatásnak köszönhetően a nők könnyebben hozzáférhetnek a számítógéphez, chat-ügyeletet vezessünk be, az állami segítőszolgálat ugyanezt nem tudta megtenni. A hozzáférést a krízisközpontokhoz, menedékházakhoz az állam monopolizálta, tehát állami feladat lenne az online segélylehetőség megszervezése is. Amihez nem kell különösebb anyagi ráfordítás sem, csupán szándék kérdése az egész.

- Pedig külföldi példák azt mutatják, vannak lehetőségek. Franciaországban húszezer szállodai szobát bocsátottak a bántalmazott nők rendelkezésére, Spanyolországban a kijárási tilalom nem vonatkozik azokra, akik a partnerük elől menekülnek. Grönlandon betiltották az alkoholfogyasztást. Ön melyik megoldást választaná?

- A francia példáról jut eszembe, hogy itthon már annak is örülnénk, ha a Családbarát Ország Nonprofit Kft. szervezne egy mikrobuszt a bántalmazott nőknek, hogy eljussanak az anyaotthonokba. Merthogy nem csak járványidőben nehezített az eljutás a krízisközpontokba. Eddig is úgy működött, hogy a segítő szervek megadtak egy címet és egy időpontot, hogy hol és mikor jelenjen meg a menekülő nő. És mégis hogy jusson el oda, főleg most, a nehezített közlekedési viszonyok mellett? Örülnék, ha azon kellene töprengenem, hogy melyik is a jobb külföldi megoldás, és nem mondjuk azon, hogy míg a fodrászokról és manikűrösökről külön említést tesz a törvény, a bántalmazott nőkről és gyerekeikről nem.

- Jogos. Ugyanakkor nincs ebben semmi meglepő, ha azt vesszük, hogy nem csak a bántalmazók elképzeléseihez passzol a jelenlegi helyzet. Azért kormányzati körökből is hallottunk már olyat, hogy a nőnek otthon a helye, meg szülnie kell, és akkor nem lesz itt semmilyen erőszak. Hát most otthon vannak.

- A magyar társadalom alapvetően patriarchális, és ahhoz, hogy ez változzon, első sorban az oktatást és a nevelést kellene átformálni. Már gyerekkorban meg lehet tanítani ugyanis, hogy milyen az egyenlőségen alapuló párkapcsolat. De még a mai gyerekek sem ezt a mintát hozzák. És megfelelő felvilágosítás és kommunikáció híján a mindent elárasztó pornó lesz az első fő képük a szexualitásról. Tudniillik az, hogy a nő azért van, hogy a férfi vágyait kielégítse. És ez a mentalitás aztán bekúszik az élet más területeire is.

- A férfiközpontúság iskolapéldája lehetne Fülöpháza, ahol simán polgármester maradhatott a vak komondoros Balogh József. Sőt. Készült egy videós riport a faluban. Ültek a férfiak a kocsmában, kint voltak a földeken és a riporter kérdésére rezzenéstelen arccal belemondták a kamerába, hogy nem értik, mi a probléma a történettel. Szerintük nincs abban semmi kivetnivaló, ha egy férfi időnként megpofozza a feleségét.

- Mi is tüntettünk Fülöpházán a nőverő polgármester ellen. A helyiek megdobáltak minket.

- Erről beszélünk. De az is elég sokatmondó, hogy a statisztika szerint a magyar nők átlagosan 35 verés után fordulnak először segítségért. Ennyire félnek?

- Ez nem félelem kérdése, hanem a hatósági segítség hiánya és a tudatosság alacsony szintje befolyásolja. A magyar társadalomban még mindig élnek azok a beidegződések, hogy a családi szennyest nem teregetjük ki, és hogy a nő szoknyája mindent eltakar. 2012-ben végeztek egy uniós felmérést: arra jutottak, hogy a skandináv országokban elterjedtebb a nők elleni erőszak, mint nálunk. E meghökkentő adat mögött azonban valójában az állt, hogy északi nőtársaink simán ide sorolják, ha utánuk füttyögnek az utcán. A magyar nőknek eszükbe sem jutott, hogy ezeket a megnyilvánulásokat is erőszakként, zaklatásként definiálják.

- Varga Judit nemrég videóüzenetben hirdetett zéró toleranciát az erőszakkal szemben, mégpedig azzal, hogy eltörölte a feltételes szabadságra bocsátást az erőszakos bűncselekmények esetében. Hogy látja: érdemi lépés ez a családon belüli erőszak visszaszorítására, vagy csupán demonstrálta tettrekészségét az igazságügyi miniszter?

- Még annyi sem volt ebben. Ezt a győri gyermekgyilkosság után jelentette be, amikor egyre-másra kerültek napvilágra a családon belüli erőszak legszörnyűbb esetei. De ezek a tragédiák csak ürügyként szolgáltak, hogy végre belenyúlhassanak a BTK-ba és szigoríthassák a feltételes szabadlábra bocsátás feltételeit.

- Ezt miből gondolja?

- Egyszerű. Elolvastam az előterjesztést. Benne van, hogy bár a legsúlyosabb bűncselekmények esetén kizárták a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét, épp a családon belüli erőszak esetében ad a módosítás egy kiskaput, ott ugyanis a bíró egyéni mérlegelésén múlik a döntés. Ezekben az esetekben felülírható az általános szabály. Vagyis a törvénymódosítás épp hogy nem segíti a családon belüli erőszak ügyét. Mondjuk egyébként sem ez a megfelelő eszköz.

- Úgy érti, hogy a halállal végződő erőszakos esetek csak a jéghegy csúcsai?

- Úgy. Az erőszakos esetek elenyésző százaléka az, ahol a másik halálával végződik a bántalmazás, tömegesen nem ezek a jellemzőek. Eleve kevés ember kap letöltendő szabadságvesztés büntetést családon belüli erőszak miatt, de magát a jelenséget sem orvosolja az, ha eltörlik a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét. Ettől nem lesz kevesebb gyilkosság. Sokkal fontosabb lenne, hogy a bírók kapjanak megfelelő képzést a témában. Még ma is általános, hogy a bántalmazónak láthatást biztosítanak vagy akár odaítélik a gyereket, mondván, a férfi bizonyíthatóan az anyát bántalmazta csak, és ez nem hat a gyereknevelési képességeire. Dehogynem! Onnantól, hogy a nőhöz már nincsen közvetlen hozzáférése, a gyerekeken keresztül fogja bántani. Vagy úgy, hogy bennük tesz kárt, vagy épp ellenkezőleg, magához édesgeti őket, megvásárolja a szeretetüket, ellene nevel. De ez a fajta szemléletváltás nyilvánvalóan nem lenne túl népszerű a patriarchális magyar társadalomban és annak patriarchális vezetői között. 

Országszerte tikkasztó nyári napot hoz július első napja az időjárás-előrejelzések szerint. A gyenge enyhülést hozó hidegfront még messze, a hőség viszont itt van velünk.

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.