Az orbáni luxuskormányzás a jobboldali híveit is sokkolja

Merkel rendreutasítja Orbánt – írja a vezető francia lap, a Le Monde, amely szerint a magyar nacionalista vezető Oroszország és az EU között lavíroz. A két látogatás ráirányítja a figyelmet Magyarországra, ahol a kormányfő öt éve „konzervatív forradalmat” irányít, miközben gyakran vádolják meg azzal, hogy aláássa a demokratikus szabadságjogokat.

2015. február 5., 15:44

Orbán függ az európai pénzügyi alapoktól, de az orosz gáztól is, ugyanakkor rossz útra csábítja Putyin tekintélyelvű modellje. A magyar kormányfő mind az uniónak, mind a NATO-nak okot adott a kétkedésre, amikor a paksi szerződés aláírása után kifogásolta a szankciókat és dicsérte a török és kínai illiberális demokráciát. A felháborodás láttán gyorsan visszatáncolt, mondván, neki Németország lesz a külpolitikai iránytűje, és felújította a gázszállítást Ukrajnának, valamint megszavazott minden büntető intézkedést Moszkva ellen.

Az Európai Néppárt képviselői is bojkottálták az EP bizottsági meghallgatását, amelyet Kovács Zoltán szóvivő egy szappanopera ötödik évfolyamának nevezett. A bizottság és az Európai Tanács igyekszik lecsendesíteni a játékot Magyarország ügyében, jóllehet az Amnesty International legújabb jelentése részletezi, milyen zaklatásoknak van kitéve több magyar civilszervezet is.

Vagyis Merkelnek egyedül kellett szóba hoznia a kényes témákat Orbánnál. Az ellentétek kiviláglottak a sajtótájékoztatón az illiberális demokrácia ügyében.

Balázs Péter szerint a vendég a maga udvarias és visszafogott stílusában sok mindent bírált: a demokráciát, a médiát, a bevándorlást, a multikulturalizmust. A kancellár a párizsi merénylet után nem rokonszenvezhet a magyar miniszterelnök xenofób felfogásával.

A jobboldal egyébként parlamenti vitát tart Budapesten a bevándorlásról, hogy megnyerje a Jobbik szavazóit.

Eközben a Libération azt írja: a magyarok számára Merkel a gondviselés, a megmentés képviselője Orbánnal szemben. Ezzel a címmel számol be a francia újság arról, hogy a német kancellár ritka nyugati vendégként látogatott el Budapestre. A többség ugyanis nem kíván a nacionalista- populista magyar politikussal együtt mutatkozni, aki kikapcsolta a demokratikus intézményeket: a közmédiát, az Alkotmánybíróságot, és aki oly mértékben megfirkálta a választási rendszert, hogy az EBESZ méltánytalannak minősítette a szavazást.

Emellett sok millió euró jut a hatalomközeli emberek zsebébe, akiknek luxuséletmódja még a jobboldal híveit is sokkolja. Orbán veje kikötőt vett, az egyik kommunikációs vezető jachtot, a kormány második embere fényűző lakást vásárolt a kisfia nevére, hogy ne kelljen feltüntetnie a vagyonnyilatkozatban. Egy törvénymódosítás jóvoltából a képviselők legálisan juttathatnak közpénzeket a családjuknak.