Az Orbán-kormányban esélye sincs az esélyegyenlőségnek?

Balog Zoltán apparátusa a legegyszerűbb kérdésre sem tudott választ adni Ertsey Katalinnak, az LMP-képviselőcsoport tagjának kérdésére. A kabinet, amelyet Balog nevében parlamenti államtitkára írt alá, két teljesen más témát érintő szöveget küldött arra a kérdésre, hogy a kabinet mikor hívja végre össze a Nők és Férfiak Társadalmi Egyenlősége Tanácsát, és mit tesz a nők érdemi politikai képviselete ügyében, amire felszólítást kapott az ENSZ-től.

2013. április 10., 09:28

A szakminisztérium apparátusa a fenti kérdésekre a gazdaságban tevékenykedő női vezetők számáról idézett – meglehetősen különös – adatokat, és felsorolta a kismamák ügyében tett intézkedéseket.

Az LMP ezzel szemben a nők politikai képviselete és az érdekegyeztetés módja iránt érdeklődött, miután az ENSZ-nek a nők elleni diszkrimináció ellen küzdő bizottsága (CEDAW) felszólította a kormányt, vezessen be átmeneti különleges intézkedéseket (kvótát), hogy a magyar társadalom 52%-át kitevő nők képviselete ne a 92%-os férfitöbbségű parlamentre legyen bízva.

Szaniszló Ferenc kitüntetése után újabb kínos helyzetbe került a miniszter, amelyben az apparátus – alkalmatlanságból vagy tudatosan – az ő nevében követ el hibát. Már csak az a kérdés, tudtával és egyetértésével, vagy tudtán kívül. Az LMP szerint a sorozatos hibák és elfelejtett ügyek – mint például a családon belüli erőszak ügyének rendezetlensége – felveti a miniszter személyes felelősségét, amiért az ENSZ a nőügyek terén 60 pontban marasztalta el a kormányt.

Schiffer András és Ertsey Katalin április elején nyújtott be indítványt a Büntető törvénykönyvről (Btk.) szóló 2012. évi C. törvény kihirdetett szövegtől eltérő szövegű hatálybalépéséről. Mint elmondták, indítványuk a családon belüli erőszak egyértelmű definiálása mellett beemelné a Btk.-ba a kizsákmányolás és a gazdasági elnyomás fogalmát. A családon belüli erőszak fogalmát tágabbá tennék, kiterjesztve azt a családot helyettesítő intézményekre, például a nevelőintézetekre.

A CEDAW-bizottság jelentésében egyebek mellett arra is felszólította a kormányt, hogy fogadjon el partnerbántalmazásra vonatkozó jogszabályt, és törvénymódosítással védje az áldozatokat.