Az Orbán-kormány titkolja, hogy mit gondol a természetes fogamzássegítésről, de elkölt rá 200 milliót
Az Orbán-kormány tavaly decemberben döntött „a családok gyarapodása érdekében a termékenységet javító egészségügyi, oktatási és lelki szolgáltatást nyújtó állami vagy egyházi fenntartású intézmények ellátásának fejlesztésére szolgáló támogatásról”, mintegy 8 milliárd forintot osztva szét e célra. Az idevágó kormányhatározatban lehetett először arról olvasni, hogy egy új eljárás,
a természetes fogamzássegítés elterjesztését is felkarolja a kabinet, amelyre összesen 200 millió forintot szánnak 2018 végéig.
Miután az akkori határozatban az Orbán-kormány korábbi szakmai igényeknek eleget téve biztosított 8 milliárd forintot a költségvetésben a mesterséges megtermékenyítés, azaz a lombikprogram elősegítésére, ezzel sok-sok olyan pár számára vált lehetővé a gyermekvállalást, akik ezzel korábban nemcsak fizikai, hanem akár anyagi okokból is problémával küszködtek. A döntésnek értelemszerűen nagy volt a támogatottsága, a pénzt pedig a kabinet a mesterséges megtermékenyítést végző állami és egyházi intézmények fejlesztéséhez adta, világosan azonosítható volt tehát, hol, milyen feltételek között juthat hozzá a szükséges ellátáshoz egy-egy gyermeket vállalni kívánó pár.
Ennek ellenére azóta sem derült ki, hogy a büdzsében megnyitott új fejezet, a természetes fogamzássegítés valójában mit is takar.
Elsőként a hvg.hu szúrta ki, hogy az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó írásbeli kérdést tett fel ezzel kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) vezetőjéhez, hogy kiderüljenek a részletek. A képviselő asszonyt érdekelte, mégis mire költenek el 200 millió forintot, miután június végén a KDNP-s Nacsa Lőrinc a parlamentben szóba hozta a természetes fogamzássegítés támogatását, Kásler Miklós helyett azonban Rétvári Bencétől érkezett elég otromba stílusú válasz. Ebben az államtitkár nemcsak hogy vádaskodó hangnemet ütött meg, például olyanokat írt, hogy az MSZP-s képviselő „kérdései mögött lévő aggodalom álságos", továbbá a szocialista-szabaddemokrata kormányzás roppant rossz volt, és sorolhatnánk, de érdemi információt továbbra sem közölt.
Rétvári Bence válasza értelmében a 200 millió forintos költség lényege ugyanis így hangzik:
„A program része az egészségnevelés, fókuszálva a meddőségi problémákat okozó lelki okok alapos körüljárására"
A támogatásból különböző terápiás programokat valósítanak meg gyermektelen párok részére. Ezek között szerepel a család pszichés támogatásának gyakorlata, a családdá válás lelki folyamatai, vagy az anyaság és apaság szerepei. A terápiás programok nemcsak az előadásokból, hanem hozzá kapcsolódóan életvezetési, étkezési, egészségügyi tanácsadásból, speciális tornából és egyéb programokból is állnak. A programban résztvevő szakemberek számára negyedévente egy alkalommal biztosítanak továbbképzést. „A termékenységi problémák széleskörű kezelése közös, nemzeti, nemzetstratégiai ügy. Az előrelépéshez politikai nézetektől függetlenül minden magyar emberre szükség lesz, ezért a magyar családok érdekében kérjük Képviselő Asszony támogatását és jóindulatát is" – írta búcsúzóul az államtitkár, csakhogy
a magyar családok érdekében érdemes volna tudni, hogy mégis hol, mely állami szerv, mely kórház, vagy épp egyéb orvosi intézmény, esetleg pszichológiai szolgálat végzi ezeket a képzéseket, mely orvosoknál kérhető segítség, s hogy konkrétan ki fordulhat gyermekvállalási problémáival az államhoz úgy, hogy nem csupán a művi megtermékenyítéssel kapcsolatos kezelést kapjon.
Pedig a téma nemcsak aktuális, hanem az egyike lehetne – avagy lehetett volna – Orbán-kormány méltán szimpatikus intézkedéseinek.
Azzal, hogy az Orbán-kormány megkönnyíti a hozzáférést ezekhez az igen költséges eljáráshoz, a családbarát politizálás jegyében végre egy valóban érdemi lépés tehető afelé, hogy gyermeket vállalhassanak azok, akiknek ez minden vágyuk. És ha mindezt művi megtermékenyítés és az azzal járó, gyakran nemcsak időigényes, hanem elsősorban a női testet súlyosan igénybe vevő beavatkozások sem szükségesek, az külön üdvözlendő volna. Európa több országához hasonlóan hazánkban a párok 15-20 százalékának, tehát nagyjából minden ötödik gyermeket óhajtó párnak csak orvosi segítséggel teljesülhet a vágya. Miközben azonban Európa több országában is eléri már a 10 százalékot az orvosi segítséggel fogant gyermekek aránya, Magyarországon egyelőre csak a gyermekek 3-4 százaléka születik meddőségi kezelés eredményeként.
Ennek a fényében is érthetetlen, hogy érthetetlen legalábbis, miért titkolóznak az ügyben. Az interneten semmiféle tájékoztatót nem lehet találni arról, hogy a kormány által megnevezett természetes fogamzássegítésnek létezne működő, bevett gyakorlata valamely állami egészségügyi intézményben, és hogy az egész valójában mit is takar. A módszerről angol nyelven sem találtunk tudományos segédanyagokat, háttér-információt.
Sehol, semmiféle szakmai leírás, segédanyag, információs lehetőség nincs ebben a témában, csupán egyetlen cikk, a kormánypárti Magyar Idők év eleji cikkében szerepel egy szűkszavú megjegyzés, hogy a kormányhatározat egy új eljárás, a természetes fogamzássegítés elterjesztését is felkarolja, erre összesen 200 millió forintot szánnak az idén.
„A Pécsi Egyetem Nőgyógyászati Klinikáján már elérhető a komplex teherbe esést segítő program, amelyet például olyan párok számára kínálnak, akik szeretnék természetes módszerekkel növelni a fogamzóképességüket, mert etikai, vallási vagy anyagi okból nem szeretnének vagy nem tudnak részt venni mesterséges megtermékenyítési programban" – írták.
Érdekesség, hogy a pécsi intézmény élén ekkor még a ma már oktatásért felelős államtitkár állt. Bódis József egyetemi tanár, a nőgyógyászati klinika igazgatója és a Pécsi Tudományegyetem rektora volt ugyanis hivatalba lépéséig.
Nagy kérdés, hogy teljes egészében a pécsi intézményhez került-e a 200 millió forintos támogatás, vagy hogy egyáltalán hova, sőt, hogy a közpénz útja másként ellenőrizhető-e, s ha igen, ebben az esetben a pikírt megjegyzésekkel nem fukarkodó Rétvári Bence miért nem adott részletes tájékoztatást, ahogyan a kormány is hallgat arról, ki, hol és hogyan veheti igénybe a kezelést.