Az esti tüntetés a világsajtóban

Orbán, takarodj! címmel tudósít a Spiegel
hetilap a tegnapi tüntetésről, kiemelve, hogy Orbán Viktor a demokráciából fokozatosan a tekintélyelvűség felé vezeti az országot, de nem ellenállás nélkül: tegnap több mint húsz városban tízezrek mentek ki az utcára. Budapesten több szónok kipellengérezte a korrupciót, egy sor felszólaló követelte Vida Ildikó visszalépését.

2014. november 18., 09:07

Orbán újabb választási sikere óta Magyarország mindinkább egy autokrata politikai rendszer irányába tart. Programadó parlamenti beszédében a miniszterelnök semmisnek minősítette az ellenzéket, illetve kinyilvánította, hogy vége minden vitának az alapkérdésekről. Júliusban azután a Putyin kegyeire ácsingózó politikus bejelentette, hogy országában vége a liberális demokráciának. Néhány héttel később a hatalom razziát rendelt el több, nem kedvelt civilszervezetnél. Orbán ezeket előzőleg a külföld által pénzelt politikai aktivistáknak minősítette.

Orbán Viktor távozását követelték a felvonulók, akik azzal vádolták meg a politikust, hogy korrupt köztisztviselőket alkalmaz, illetve hogy a Kremlhez törleszkedik – számolt be a Reuters. A hírügynökség szerint ezúttal kevesebben gyűltek össze, mint amikor rákényszerítették a kormányfőt, hogy jegelje az internetadó tervét. A korrupció vádja azután került előtérbe a miniszterelnök ellenfelei számára, hogy az USA kitiltott hat kormányzati tisztviselőt, köztük az adóhatóság vezetőjét. Orbán aggodalmat keltett Washingtonban és az EU-ban politikájával, amelyről a bírálók azt mondják, hogy bünteti a nagy gazdasági szereplőket, szűkíti a demokratikus szabadságjogokat és közelebb viszi az országot a Kreml érdekövezetéhez. A világháló megadóztatása és a korrupciós vádak valamelyest meggyengítették a Fidesz népszerűségét, de a párt még mindig magasan vezeti a listát a széttöredezett ellenzékkel szemben. Egy résztvevő azt hangoztatta, hogy tudja, milyen országban szeretne éli, csak éppen nem látja, ki az, aki tényleg képviselni tudná azt, amit ő akar.

A Bloomberg arról ír: ezrek vonultak az utcára, miután az egyhetes ultimátum lejártával Orbán Viktor nem volt hajlandó eltávolítani az adóhivatal vezetőjét. A megmozdulást a közösségi hálón szervezték, tiltakozásul a kormányzati korrupció és az elszámoltathatóság hiánya miatt. Egy jelenlévő kijelentette, hogy eljutottak a töréspontig, most már elég. Mint mondta, a demonstrálóknak a politikai pártok helyett a fiatalok és a civil csoportok adnak erőt. Orbán a múlt héten visszautasította az amerikai korrupciós vádakat, feltárva a feszültséget a magyar–amerikai kapcsolatokban. Az internetadó ötlete ugyanakkor ideget ért a magyaroknál, miután Orbán befejezte a hatalom legnagyobb arányú összpontosítását a vasfüggöny leomlása óta. Egy másik tüntető azt fejtegette, hogy az emberek elvesztik türelmüket a kormánnyal szemben, és végre csinálnak valamit, ideértve, hogy valószínűleg egy új politikai mozgalom születésének vagyunk a tanúi.

(Klubrádió/Szelestey Lajos)

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.