"Az emberek ezt meg fogják elégelni" - Tüntet az ellenzék
- Rendkívüli módon csökkent a Fidesz támogatottsága - mondta a mai ellenzéki, szakszervezeti tüntetés alkalmából lapunknak Kónya Péter, a Szolidaritás mozgalom egyik vezetője. A Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Szövetségének elnöke elmondta: könnyen összeomolhat Magyarország és vele a kormány is, ha a mai, lefelé tartó spirálon mozog tovább az ország. Interjú.
Az egész balhé a korkedvezményes nyugdíjakkal kezdődött.
A korkedvezményes nyugdíjaknál nem a megszűnés a baj önmagában, hanem, hogy az alkotmányos védelem szűnt meg. Az érintettek annak idején azzal a feltétellel vállalták ezekben az egészségkárosító szakmákban a munkát, mert arra számítottak, hogy korábban nyugdíjba mehetnek. Ilyenek a rendvédelmi dolgozók is. Lehetett volna úgy változtatni a rendszeren, hogy csak az újonnan munkát vállalókra vonatkoztatják az új szabályokat. Ha a gazdaság helyzete tovább romlik - amire most jó esély van -, akkor az alkotmányos védelem hiánya miatt ezeket a juttatásokat tovább csökkenthetik, vagy akár teljesen el is vehetik. Ezzel totális létbizonytalanságot teremtettek a dolgozók számára.
A Munka Törvénykönyvét is most készül megváltoztatni a Fidesz.
Ezzel hasonló helyzetet teremtenek, mint amit az előbb is mondtam. Kiszolgáltatottá válnak a munkavállalók, egyszerűen könnyebben ki lehet őket rúgni. Ezt már a közszférában mindenki megtapasztalhatta, amikor az indoklás nélküli felmondás lehetőségét bevezették. Ezt ugyan az Alkotmánybíróság elkaszálta, de helyette behozták a bizalomvesztést, ami egy és ugyanaz. Indoklásnak csak be kell írni, hogy "bizalomvesztés" és ki lehet rúgni az illetőt. A parlament előtt lévő Munkaügyi Törvénykönyv rendkívül fellazítja a munkavállalók védettségét.
Mondjon egy példát, ami szúrja az önök szemét az új Munka Törvénykönyvéből.
Például régiónként eltérő lehet a minimálbér összege. Ez azt eredményezheti, hogy a lemaradott régiókban még kiszolgáltatottabbak lesznek a munkavállalók. Esélyük nem lesz a felzárkózásra, az ottani munkáltatók pedig ki fogják használni, hogy alacsonyabb béren lehet őket foglalkoztatni. Ezt még megfejelték azzal is, hogy a közmunka programban résztvevő közmunkásokat nem csak közcélra lehet majd foglalkoztatni. Vállalkozók, cégek is igénybe vehetnek majd közmunkásokat. Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi hatalomhoz közel álló vállalkozók ezt remekül kihasználják majd. Gyakorlatilag rabszolgabérért lehet munkavállalókat foglalkoztatni, akkor a minimálbért sem fogják nekik kifizetni. Olyan negatív spirális kerültek az emberek, amelyből így nem is látszik a kiút.
Székely Tamás egyenesen éhséglázadást és általános sztrájkokat
Egyet kell értsek vele. Itt összeomolhat az ország.
Mit lehet még tenni, a tömegtüntetések után és - ezek szerint - az összeomlás előtt?
Ezért hoztuk létre a Szolidaritást. Azt valljuk, hogy olyan tömegmozgalmat kell létrehozni, ami megmutatja a hatalomnak, hogy nem ilyen országot akarunk. Élhetőbb Magyarországot szeretnénk. Meg akarjuk védeni a demokráciát, a demokratikus intézményrendszert. Meg szeretnénk szüntetni a társadalom megosztottságát, hiszünk ebben a mozgalomban.
Mégis, folyamatosan kint fognak tüntetni a Kossuth téren? A parlamenti ellenzék sem tudja megakadályozni a Fidesz újabbnál újabb terveinek megvalósítását.
A gond az új sztrájktörvénnyel van, hiszen a munkáltatóknak meg kell egyezniük az elégséges szolgáltatásokról. Mivel a megegyezés a legtöbb esetben nem jön létre, ezért aztán a bírósághoz fordulnak, amelyek eredetileg két vitás fél közötti döntésre jöttek létre. Most ahelyett, hogy a bíróságok meghallgatnák a feleket, egyszerűen meg kell tiltsák a sztrájkot. Ezzel a "nesze semmi, fogd meg jól"-elvvel ellehetetlenítették a sztrájkokat. Ráadásul a társadalom gőzkieresztő szelepeit is folyamatosan zárják el.
Vagyis?
Szűkítik a véleménynyilvánítás szabadságát, ellehetetlenítik a tüntetéseket. Ott volt az október elsejei példa, amikor a hatalom nyomására a rendőrség szombat délután betiltotta a tüntetésünket azzal az indokkal, hogy zavarjuk a parlament munkáját. Közben nem is ülésezett a parlament. A szakszervezeteket is igyekeztek ellehetetleníteni az új Munka Törvénykönyvével. Mindezeken keresztül jól látszik, hogy mindazok a véleménynyilvánítási lehetőségek, amelyek segítségével az emberek ki tudják ereszteni a gőzt, jelentősen beszűkültek. Viszont a feszültségek megmaradnak. Ez olyan, mint egy teáskanna. Ha nincs szelep, amin kijöjjön a gőz, egy idő után felrobban. Nagyon valószínű, hogy előfordulnak majd olyan események, amelyek a görög esetre hajaznak majd. A gazdaságunk is arra a szintre kezd lesüllyedni. Nyilvánvaló, hogy az emberek ezt meg fogják elégelni.
Mikor következhet be az első nagy tüntetés?
Nagyjából tavaszra. Azoknak az intézkedéseknek a hatásai, amiket most hoznak meg, nagyjából akkorra csapódnak le az embereken.
Eddig mindig tűrtek a magyarok. Nyilván ebben bízik a Fidesz-kormány is: hogy kihúzzák a következő választásig, a válság végéig. Miért lenne ez most másképp?
A legnagyobb baj a magyar társadalommal az, hogy az emberek úgy gondolkodnak: ha nem vesznek tudomást az eseményekről, akkor azok hatásai nem érvényesülnek majd. Ez egy hibás gondolkodás. Rendkívül passzívak az emberek Magyarországon. Gyakorlatilag magukba zárkóznak. Ezért gondoljuk azt a Szolidaritás Mozgalomban, hogy fel kell ráznunk mindenkit. Meg kell velük értetnünk: nekik kell a kezükbe venniük a sorsukat ahhoz, hogy jobb legyen. Ahhoz, hogy megvédjük a jogaikat, nekik is aktivizálódniuk kell, nem a fotelből végignézni, ahogy mások értük is tüntetnek.
Pesszimista vélemények szerint ez a kormány önszántából sosem fog lemondani. Nem azért vártak nyolc évet, hogy pár év sikertelen kormányzás után elkullogjanak.
Bármilyen központosított, vagy erős hatalom legyen is, ha azt érzik, hogy a nép elkezd lázongani, és a társadalom hangot ad a véleményének, abban minden hatalom megrendül. Egy idő után. Ez a hatalom nagyon gyenge lábakon áll. Egy hatalom akkor erős, ha erős rendvédelmi szervei vannak. A Fidesz-kormány az első és legintenzívebb támadást pont a rendvédelmi munkavállalókra intézte... semmiképpen nem lehet mondani, hogy a dolgozók szimpatizálnának ezzel a kormánnyal. Hivatkozhatnak a kétharmadukra, meg a választási eredményekre, de azóta eltelt lassan két év. A második kerületi választás sem jelent igazából semmit, az egy olyan választókörzet, amelyet nem a baloldal szokott megnyerni. Az ellenzéknek ráadásul nem is sikerült összefognia, egészen más eredmény jöhetett volna ki, ha képesek rá. Ahogy járom a országot, azt tapasztalom, hogy rendkívüli módon csökkent a Fidesz támogatottsága.