Az elrugaszkodás éve?
Bár kétségtelen, hogy kormányunk élen jár bizonyos fogalmak „nevén nem nevezésében” (lásd tandíj=önköltség, megszorítás=kiigazítás), az azért még Orbán Viktortól is túlzásnak tűnik, hogy a – 1.7 százalékos gazdasági „teljesítményt” elrugaszkodásnak tekinti.
Márpedig a miniszterelnök ekképp
nyilatkozott2012-es országértékelő beszédében, éppen egy évvel ezelőtt. Azonban felébredvén a Tündérmeséből, ismét azzal kell szembesülnünk, hogy még az elemzői várakozásokat is sikerült alulteljesíteni. Természetesen most sem Matolcsy, vagy az unortodoxia a hibás, hanem az EU és az aszály. Ha pedig valaki kételkedne a sikertörténetben, Matolcsy György magyar hangja (Cséfalvay Zoltán) mindenkit megnyugtat: „A stabilitási lépések és a reformok lehetővé teszik, hogy hazánk visszatérjen a 90-es évek sikersztorijához, a kicsi, nyitott, exportorientált gazdasághoz. A pénzügyi stabilitásra és reformokra épül a magyar gazdaságpolitika, amely megteremti az egészséges növekedés alapjait."Még a vártnál is nagyobb visszaesés
Azt ugyan már előre jelezték az elemzők, hogy a sikersztori valójában továbbra is recessziót jelent majd, arra azonban még a legpesszimistábbak sem számítottak, hogy ennek mértéke –1.7 százalékos volt tavaly. Ráadásul az utolsó negyedévben kiugróan magas, 2.7 százalékos volt a visszaesés. Ilyen mértékű recesszióra 2009 óta nem volt példa, bár ott az év vége felé (a jelenlegi helyzettel ellentétben) javulni kezdtek a mutatók.
Mindenki hibás, csak a kormány nem
A gazdaságért felelős minisztérium közleményében természetesen ezúttal is az EU-ra és a tavalyi aszályos időre mutogat. Ha fairek akarunk lenni, akkor azt el kell ismernünk, hogy tavaly Európa sem teljesített fényesen, és az is tény, hogy az aszály szintén jelentős szerepet játszott a zuhanásban.
Ha azonban a régiós adatokra tekintünk, világosan látszik, hogy mi teljesítettünk messze a legrosszabbul.
Ha pedig a teljes EU27-eket nézzük, akkor ott „mindössze" fél százalékos csökkenést látunk (átlagban), ami azért nagyon messze van a miénktől.
Az írás folytatásáért kattintson ide: Egyenlítő – Az elrugaszkodás éve?