Az egészség új centrumai

Európai uniós társfinanszírozásnak köszönhetően Magyarországon megújulhat a járóbeteg-szakellátás is. Országszerte 28 kistérség mintegy 25 milliárd forint EU-támogatásból fejlesztheti az egészségügyi szolgáltatásokat – az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében. HERSKOVITS ESZTER írása.

2009. december 6., 15:10

A Nógrád megyei Szécsényi kistérséghez tizenhárom falu tartozik. Összesen valamivel több mint húszezren élnek ott. E kistérségen belül Szécsénytől tizenöt kilométerre vannak a legtávolabbi községek. Ami betegszempontból azt jelenti: szerencsés esetben „csak” ezt a távot kell megtenni az orvosig.

Ugyanakkor Szécsényben nincs lehetőség a teljes körű szakorvosi ellátásra. Így a kistérség járóbetegeit a háziorvos többnyire a salgótarjáni, balassagyarmati, de olykor a budapesti kórházakhoz irányítja. Csakhogy ezek még messzebb vannak Szécsénytől, és a kistérségiek gyakorta nem vállalják a drága és időigényes utazást. Sokszor még akkor sem, ha igazán szükségük lenne szakorvosra. Szűrésre pedig szinte egyáltalán nem járnak.

Serfőzőné Fábián Erzsébet, Szécsény polgármestere azt mondja, az önkormányzat már a rendszerváltás óta önerőből igyekezett megoldani a járóbeteg-ellátást:
– Már abban az időben is szerettünk volna létrehozni egy egészségügyi ellátóközpontot. Szűkös anyagi lehetőségeink miatt akkor nem tudtuk megvalósítani.

Fábián Erzsébetet 2002-ben választották polgármesterré. Azóta a balassagyarmati kórház orvosaival együttműködve igyekezett szakorvosi rendelést biztosítani Szécsényben. Ami csak részlegesen, korlátozott óraszámban sikerült.

Pedig az átfogó szakorvosi szolgáltatásra igencsak komoly igény lenne a kistérségben, amely a kilencvenes évek végétől halmozottan hátrányos helyzetűvé vált, mivel sorra szűntek meg a munkahelyek. A Szécsény környéki falvakban néhol ma is huszonöt százalék körüli a munkanélküliség. Errefelé egyre többen küzdenek az alkohollal és a stresszel járó betegségekkel. Jellemzőek az ideggyógyászati problémák, a magas vérnyomás. Emelkedett a daganatos megbetegedések száma is.

Mára elengedhetetlenné vált Szécsényben egy modern járóbeteg-ellátó egészségügyi centrum kialakítása. Ez most megvalósulhat – köszönhetően az uniós támogatásoknak.

A város – egyetértésben a kistérség többi önkormányzatával – indult a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) pályázatán, s nyert is. Összesen 957 millió 585 ezer forintot, amit a már meglévő egészségügyi központ átalakítására, bővítésére fordítanak.
– Még az építkezés előtt átnézték a területet a régészek. De most már túl vagyunk az ünnepélyes alapkőletételen is, indul a beruházás. A régi épületnek csak egyetlen szárnyát hagyjuk meg – magyarázza a polgármester asszony.

A parkosított, új egészségügyi centrum – vélhetően – 2010 nyarán nyílik meg. A majdnem ezer négyzetméteres rendelőkomplexumban megvalósulhat a teljes körű szakorvosi szolgáltatás – a belgyógyászattól a kardiológián, a szülészet-nőgyógyászaton, a csecsemő- és gyermekgyógyászaton át a neurológiáig. Tüdőgyógyászati és pszichiátriai gondozó is helyet kap az épületben. Sőt, egynapos sebészeti beavatkozásokra is lehetőség nyílik. Még kórházi ellátásra is.

Az épület felújítására és bővítésére 362 millió forintot szánunk, ez a beruházás kisebbik része. A támogatás nagyobb hányadát berendezésekre – labor, röntgen, diagnosztika satöbbi – fordítjuk. Némelyik orvosi műszer beszerzése egyébként nem volt pályázati feltétel. De fontosnak tartottuk, hogy végre a Szécsényi kistérségben is magától értetődő legyen: el kell járni megelőző szűrésekre – szögezi le Serfőzőné Fábián Erzsébet.

Hozzáteszi: miután átadják az egészségügyi centrumot, felvilágosító kampányt szándékoznak indítani a szűrések érdekében.

Amúgy a pályázat feltételeként megalakították a Szécsény és Térsége Egészségügyi Centrum Nonprofit Közhasznú Korlátolt Felelősségű Társaságot, amely később az új egészségügyi központot működteti majd. Ügyvezető igazgatójává Csóriné Botyánszki Ágnest, Endefalva község polgármesterét választották. A felügyelőbizottságban pedig helyet kaptak a salgótarjáni és a balassagyarmati kórházak főorvosai is.

Szécsény vezetése minden lehetőséget megragad a fejlesztésekre. 2006 óta 3,5 milliárd forintnyi pályázati támogatást nyertek. Iskolák épülnek, és megújul a városközpont. Az Út a munkához programmal pedig a munkanélküliek visszailleszkedését segítik a munkaerőpiacra.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2007-ben és 2008-ban is írt ki pályázatot a járóbeteg-szakellátás bővítésére. Országszerte huszonnyolc kistérség nyert – összesen mintegy 25 milliárd forint támogatást.

A Sarkadi kistérség megközelítőleg egymilliárdból fejlesztheti a szakorvosi szolgáltatásokat. Sarkadon is új, 1500 négyzetméteres egészségügyi központ – huszonegy szakrendelővel – fogadja majd a betegeket jövő ősztől. A Gönci kistérségben 1400 négyzetméteres szakrendelő-komplexum épül. Az intézményben tízágyas nappali kórházat és foglalkozás-egészségügyi szolgálatot is kialakítanak, mindemellett otthoni szakápolást is biztosítanak az arra rászorulóknak.

A Pest megyei Abonyi kistérségben mind ez idáig szervezetlen volt a járóbeteg-ellátás – három helyszínen, korszerűtlen rendelőkben. Az uniós fejlesztéssel Abonyban központi, modern egészségügyi központot építenek, és az elavult orvosi eszközöket korszerű műszerekre cserélik. Itt is kiemelt célnak tekintik a kistérség településeinek egészségügyi felzárkóztatását, a társadalmi esélykülönbségek csökkentését.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében – az NFÜ koordinálásában – megvalósuló új egészségügyi intézmények a modern és szakszerű ellátás, a megelőzés és a felvilágosítás centrumai lesznek. És természetesen mindegyik akadálymentesített.