Az Amnesty International Magyarország is újból tüntetett a média szabadságáért

Az Amnesty International Magyarország büszkén vett részt a „Tüntetés a sajtószabadságért 2” szervezésében, ahol ismét rengetegen gyűltek össze, és megmutatták a civil kurázsi erejét – közölte a civilszervezet.

2011. január 28., 05:45

Az Amnesty International mára már világméretűvé duzzadt mozgalma 50 évvel ezelőtt egy angol ügyvéd felhívása nyomán indult, aki felháborodott azon az újsághíren, hogy két, a szabadságra koccintó portugál diákot bebörtönöztek. Nemzetközi felhívására reagálva levelek sokasága született meg, amit még az évtizedek során ezrek követtek, és mára már 3 millió civil csatlakozott hozzánk, azért, hogy együtt tegyünk az emberi jogok védelméért.

Az Amnesty International története a civil összefogás erejéről szól, amit most a tüntetésen résztvevők is képviseltek.

„A jelenleg hatályos médiatörvény szükségtelen és aránytalan mértékben korlátozza a média szabadságát - és ezzel sérti emberi jogainkat is” - mondta a tüntetésen Jeney Orsolya, az Amnesty International Magyarország igazgatója.

A törvény többek között uniformizált szabályozást vet ki mindenféle médiamegjelenési forma tartalmára, és súlyos szankciók kiszabására ad lehetőséget nem egyértelműen meghatározott fogalmak alapján. E korlátozás már túlmegy a nemzetközi emberi jogi szabályozás által megengedett mértéken. Továbbá a Médiahatóság tagjainak és elnökének kiválasztási módja kérdésessé teszi a testület politikai függetlenségét.

„A törvény hatására nem csak tiltakozásból némulhatnak el a rádiósok, tévések és újságírók, hanem félelemből is. Felerősödhet az öncenzúra.” - tette hozzá Jeney Orsolya.

Ez azt jelenti, hogy nem csak a véleményalkotás, de a tájékoztatás szabadsága is sérülhet, ami hátráltathatja az állampolgárok közéletben való részvételét. Alapos, részletes és széleskörű tájékoztatás nélkül nem tudunk jól informált döntést hozni például arról, hogy a magán vagy az állami nyugdíjpénztárt válasszuk, vagy, hogy melyik politikai pártra szavazzunk.

A magyar külügyminiszter megígérte, hogy felül fogják vizsgálni a médiatörvényt.

„Mi civilek továbbra is arra kérjük a magyar kormányt, hogy az ígéreteihez tényleges lépéseket is társítson.” - mondta Jeney Orsolya.

Azt szeretnénk, hogy a magyar kormány vegye figyelembe kifogásainkat, és minél előbb változtassa meg a törvényt úgy, hogy az az emberi jogi normákat, többek között a véleménynyilvánítás és a tájékozódás szabadságát, teljes mértékben tiszteletben tartsa.

„Az Európai Unió nem csak érdekek, hanem értékek közössége is, ahogy azt már a megbízott belga kormányfő is mondta. Orbán Viktor miniszterelnök úr erős Európát ígért. Erős Európa a véleménynyilvánítás szabadsága nélkül nem elképzelhető.”