Átverés a Temun: ezek a leggyakoribb módszerek, érdemes résen lenni

A manapság legnépszerűbb kínai webáruház nevével trükköznek a csalók, az átverés hátterében 

2024. február 5., 11:56

Szerző:

A Temu az elmúlt hónapokban elképesztő sebességgel növekedett, a magyarországi eladások is rekordokat döntenek. A kínai óriás térnyerésének árnyékában egyre nehezebb magyar szereplőként labdába rúgni, a webshopok jelentős része újratervezésre kényszerül, miközben egyre több mobiltelefonra töltik le a Temu alkalmazását és rendelnek éjjel-nappal. Vannak, akik szerint a népszerűség hátterében az áll, hogy a legtöbb e-bolt túlárazza a termékeit, a kínai oldalról viszont olcsóbban is beszerezhető ugyanaz, ráadásul a közösségi média csoportok kommentszekciója szerint megbízhatóan működik. Kérdés, hogy valóban megbízhatunk-e minden olyan lehetőségben, ami a Temuhoz köthető?

Az ESET kiberbiztonsági szakértői összegyűjtötték azokat az átverési módokat, amiket a Temu webshopjában a leggyakrabban észleltek, a listát az an antivirus blog közölte.

A Temu és a sztárok pucér képei

A Temu felületén levásárolható összeg vagy kupon szerezhető, ha valaki másokat is vásárlásra ösztönöz az oldalon, és ők felhasználják az ajánlói kódot – olvasható a cikkben. A csalók a közösségi médiában trükkös megoldással gyűjtenek maguknak krediteket. Például fotókat tesznek közzé egy hírességről a Twitteren vagy a TikTokon egy olyan üzenettel, ami arra utal, hogy a felhasználók a sztárok aktképeihez férhetnek hozzá, ha beírják a kódot a Temu oldalán. Képek természetesen nincsenek, a csalók egyszerűen kedvezményeket gyűjtenek.

Fortnite/Roblox kedvezmények

A fenti taktikához hasonlóan a csalók gyakran ingyenes Roblox Robux ajándékkártyát hirdetnek a közösségi médiában, amellyel a felhasználók fejleszthetik avatárjukat vagy különleges képességeket vásárolhatnak a játékplatformon. Ehhez mindössze annyit kell tenniük, hogy beírják az ajánlókódjukat a Temu felületén. Szintén népszerű a ritka Fortnite karakter kinézetek, azaz skinek megszerzésének ígérete, amiből persze semmi sem igaz. A csalók csupán kihasználják a közösségimédia-felhasználók kíváncsiságát, valamint azt a tényt, hogy a Temut nem ismeri mindenki.

Hamisított termékek a Temun

Jelenleg nincs arra utaló bizonyíték, hogy a Temu kizárólag hamisított termékeket forgalmazna. Születtek viszont beszámolók olyan másolatokról, amelyek a hamisítás határát súrolják, de nem lépik át azokat. Ha egy felhasználó rákeres például egy Apple termékre, akkor az eredetihez hasonlító termékeket talál, töredékáron, ami azért gyanúra ad okot – mondják az ESET szakértői.

Együttműködés hírességekkel

A Temu népszerűségét használja ki az a taktika is, amely során a csalók hírességek nevében tesznek közzé bejegyzéseket, mintha az adott sztár kereskedelmi partnerségben állna a webáruházzal. A cél az, hogy rávegyék a rajongókat a posztban szereplő ajánlókód beírására a Temu oldalán, cserébe pedig azt ígérik, hogy kedvezményes áron vásárolhatnak a kollaboráció termékeiből. Természetesen ez is hazugság.

90 százalékos akciók

A blog cikke szerint azokkal a weboldalakon látható és e-mailekben érkező reklámokkal is érdemes óvatosan bánni, amik hatalmas kedvezményeket ígérnek a Temu széles termékkínálatára. Az ilyen reklámokban szereplő linkek egy adathalász oldalra vezetnek, ahol a hackerek megszerezhetik a bankkártyaadatokat, az átvert felhasználó viszont sosem kapja meg a rendelését.

 (Kiemelt kép: Shutterstock)

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.