Ash az Orbán-éráról: Mintha Ukrajnában lennénk
A „küldetés lehetséges” címmel Magyarország gazdasági helyzetéről rendezett pénzügyi csúcstalálkozót a Hungarian Business Leaders Forum (Magyar Üzleti Vezetők Fóruma). A konferencián számos vezető közgazdász mellett neves londoni szakértők, hitelminősítők, Bajnai Gordon volt miniszterelnök, Járai Zsigmond egykori és Simor András jelenlegi jegybankelnök, valamint Cséfalvay Zoltán parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkár is előadást tartott. Timothy Ash, a Standard Bank Emerging Markets Research igazgatója, a feltörekvő piacok vezető elemzője a magyar gazdaság kilátásait illetően nem volt túl optimista.
A Világbankban, az EU-ban és számos más nemzetközi szervezetben korábban dolgozó, Európában is komoly szaktekintélynek számító közgazdász szerint a magyar gazdaság legnagyobb problémája a befektetői bizalom hiánya. Hiába a három százalék alatti államháztartási hiány és más pozitív számok vagy épp sikerkommunikáció, még sincsenek új befektetések, nincs növekedés, a külföldi tulajdonú bankok pedig egyre inkább kihátrálnak az országból, és igyekeznek máshol megvetni a lábukat. A kormány ahelyett, hogy szoros együttműködést igyekezne kialakítani a pénzügyi szektorral, a bankadó, az illetékek és más intézkedések nyomán akkora nyomást gyakorol rájuk, „mintha Ukrajnában lennénk”.
– Két éve valami nagyon rosszra fordult Magyarországon – jelentette ki a panelbeszélgetésen Timothy Ash. – A gazdasági növekedés visszaesésének nemcsak a válság az oka, hanem az itteni politikai klíma, a bizonytalanság, a kiszámíthatatlanság, a változékonyság, a jogi és költségvetési átláthatóság hiánya is, amit a külföldi befektetők nagyon nem szeretnek. Az IMF-hitelre is pont ezért, a befektetői bizalom helyreállítása végett lenne nagy szüksége az országnak. Hitel nélkül ugyanis nincs fellendülés.