Árvízi dráma: mozgott alatta az ágy, rohant alatta a Hernád
A Dunán gyorsan vonul le az árhullám, Budapesten a keddi tetőzés óta több mint 2 métert csökkent a vízszint. Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szombat reggel a Tisza bal partján a szerb országhatártól a Maros torkolatáig, illetve a jobb parton szintén a határtól az algyői vasúti hídig. Nagykinizs egyik felét az áradó folyó, másikat a belvíz támadta.
A fővárosban a reggeli vízállás 622 centiméter volt – közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság Országos Műszaki Irányító Törzse szombaton. A Duna teljes magyarországi szakaszán tetőzött - olvasható a műszaki irányító törzs közleményében. Borsodban tovább apad a Sajó, Hernád és a Bódva. A javuló árvízi helyzetnek köszönhetően kevesebb az árvízvédelmi feladat, részlegesen visszavezényelték a védekezőket. A fennmaradó létszám szivattyúzási feladatokat lát el védvonalak mentén. A védekezési munkák súlypontja továbbra is a Hernád torkolati szakaszán volt – írta az MTI.
Pénteken mintegy 7500 főre csökkent a védekezők létszáma. Ebből vízügyi, vagy a vízüggyel szerződésben álló szakemberek száma 5.100. Folyóink fővédvonalain 2.205 kilométeres hosszúságban van védelmi készültség. Ebből rendkívüli készültségi fokozat 382, III. fokú készültség 800, II. fokú készültség 570, I. fokú készültség 453 kilométeren van.
A belvízzel elöntött területek nagysága a kedvező időjárás és a védekezés hatására fokozatosan csökken: jelenleg 170 ezer hektár, ebből 94 ezer a vetés-szántó, az átnedvesedett területek aránya ennek 2,5-3 szorosára tehető. A talajok még mindig telítettek, a védekezés előreláthatólag június végéig el fog húzódni.
Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el Szegednél
Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ATIKÖVIZIG) szombat reggel a Tisza bal partján a szerb országhatártól a Maros torkolatáig, illetve a jobb parton szintén a határtól az algyői vasúti hídig - közölte az igazgatóság ügyeletese. Kemény László elmondta: Szegednél 752 centiméteres vízállás mellett rendelték el a másodfokot. A Tisza Csongrád megyei teljes szakaszán ezzel másodfokú készültség van, a Maroson csak az alsó két őrjáratban van első fokozat a Tisza hatása miatt, máshol fokozatmentes.
Az igazgatóság korábbi közlése szerint a Tiszaroffi tározó megnyitása miatt az áradás intenzitása a következő napokban kissé mérsékeltebb lehet. A tározónyitás a tetőzések magasságát valószínűleg számottevően nem csökkenti, de a tetőzések időpontja 1-2 nappal későbbre tolódhat – írta az MTI. Így a szakemberek a tetőzéseket a jövő hét közepén, végén, Mindszentnél harmadfok azaz 850 centiméter fölötti, Szegednél másodfokfok, azaz 750 centiméter fölötti vízállással várják.
"Lesz-e házunk, nem tudom"
Tizenkét ház vált lakhatatlanná a Borsod megyei Hernádkércsen, amelyet egy hónap alatt háromszor öntött el a Hernád folyó. Május 16-án, 25-én és június 3-án is betört a folyó a településre, több száz métert követelve magának. A falu szélén élő családokat múlt kedd éjjel kellett kimenekíteni otthonaikból. Sorra jönnek az adományok, felajánlások – a településnek Szeged, a szomszédos Nagykinizsnek Algyő gyűjt. A
delmagyar.hutudósítójának a falubeliek arról számoltak be: a szélső utcában, ártérben épült vályogházakon nincs biztosítás. "Nem tudjuk, mi lesz. Ezt az utcát állítólag nem építik újjá. Máshol lesz-e házunk, nem tudom" – panaszolták a lap munkatársának.Nagykinizs egyik felét az áradó folyó, másikat a belvíz támadta. Nem könnyű az öregeket megnyugtatni, mikor látják: egy élet munkája válik semmivé. Egy idős férfi alatt már mozgott az ágy, rohant alatta a Hernád, de nem akarta elhagyni a házat. Azt kiabálta: fiam, csak ennyim van! – számol be a delmagyar.hu. Egy biciklist elsodort az ár, egy fába kapaszkodott, és addig kiabált, amíg ki nem mentették. Mentőhelikopter szállította kórházba. Egy hétig a busz sem közlekedett.
Újra járhatóak az alsó rakpartok Budapesten
Teljes hosszában megnyitották szombaton reggel hét órakor a korábban az árvíz miatt lezárt pesti és budai alsó rakpartokat. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) munkatársai egész éjjel dolgoztak a rakpartok takarításán.
Horváth László, az FKF helyettes szóvivője a Független Hírügynökségnek elmondta, hogy a Duna vízszintje rövid idő alatt komoly mértékben csökkent, így egész éjjel tudtak dolgozni az alsó rakpartok letakarításán. A kora reggeli órákban sikerült egyeztetni a Budapesti Rendőr-főkapitányság illetékeseivel, illetve a Fővárosi Önkormányzat közlekedési ügyosztályával, az ő jóváhagyásuk is szükséges ugyanis a rakpartok újbóli megnyitásához. Az egyeztetés megtörtént, így reggel hét órától mindkét oldalon, teljes hosszában járhatóak a rakpartok.