Antifa-per – Róma nem kérelmezi Ilaria Salis házi őrizetbe helyezését Budapesttől

Antonio Tajani olasz külügyminiszter és Carlo Nordio igazságügy-miniszter közös közleményben hangsúlyozta hétfőn este, hogy az országok jogi szuverenitását tiszteletben tartva nem avatkoznak be a Magyarországon letartóztatásban lévő szélsőbaloldali aktivista ellen indított antifa-per menetébe, így nem kezdeményezik a házi őrizetbe helyezést sem.

2024. február 6., 11:43

Szerző:

A közleményt az antifa-per ügyében azt követően adták ki, hogy a két miniszter külön-külön fogadta a Budapesten letartóztatásban levő olasz állampolgár, Ilaria Salis édesapját, Roberto Salist és a fogvatartott ügyvédjét, Eugenio Lascót. A külügyi és az igazságügyi tárca vezetője kiemelte, hogy figyelemmel kísérik Ilaria Salis ügyét. Elkötelezték magukat a vád alá helyezett olasz állampolgár jogainak tiszteletben tartatására. Ugyanakkor leszögezték, hogy minden állam jogi önállósággal rendelkezik, és ennek értelmében nem adott a lehetőség a „beavatkozásra, sem ami a bírósági eljárás alakulását illeti, sem a vád alá helyezett személy elhelyezésének módosítását tekintve a jogi eljárás során”. A két miniszter nem nevezte lehetségesnek Roberto Salis és az ügyvéd kérését, miszerint a nőt Olaszország budapesti nagykövetségén helyezzék házi őrizetbe a bírósági tárgyalás időszakára. Utóbbit az olasz hatóságok „az eljárásrendtől eltérőnek” nevezték, ami a külföldi igazságügyi szervek számára elfogadhatatlan lenne – hangoztatták.

Az olasz diplomácia nem fog beavatkozni az antifa-perbe 

A közleményben Antonio Tajani hangsúlyozta, hogy Giorgia Meloni miniszterelnök személyesen lépett az ügyben Orbán Viktor kormányfőnél, és maga Tajani is egyeztetett Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel. Emlékeztetett, hogy január 30-én a római magyar nagykövetet is behívatták az olasz külügyminisztériumba. Carlo Nordio igazságügyminiszter úgy vélte, a vádlott védelmének kell szorgalmaznia a házi őrizetbe helyezést, amelyet az esetleges büntetőítéletet követően Ilaria Salis olaszországi börtönbe való áthelyezése követhet. Eugenio Lasco ügyvéd úgy nyilatkozott, a külügyminiszter és az igazságügy-miniszter is kizárta annak a lehetőségét, hogy Ilaria Salist a Magyarországon zajló eljárás lezárulása előtt Olaszországban helyezzék házi őrizetbe. „Az olasz diplomácia nem fog beavatkozni, mivel a minisztériumok szerint a bíróság független. Reméljük, így van ez Magyarországon is” – jelentette ki az ügyvéd.

Az édesapa, Roberto Salis azt mondta, a Tajanival és Nordióval való találkozó„a vártnál rosszabbul sikerült”. „Az olasz kormány nem kíván semmit tenni, minden a magyar bíróságtól függ” – hangoztatta. Úgy vélte, egyedül maradtak, lánya a bírósági ítéletig börtönben fog maradni. „De abban a börtönben meg is halhat” – jelentette ki. Elmondta, hogy Tajani és Nordio szerint 2500 olasz van külföldi börtönökben, és egyetlen eset nem képezhet kivételt a beavatkozásra. Antonio Tajani február 8-án tart parlamenti beszámolót a Salis-ügyről. 

A jelenleg előzetes letartóztatását töltő Ilaria Salis ellen bűnszervezetben - háromrendbeli, két esetben társtettesként, egy esetben bűnsegédként - elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete miatt emeltek vádat.

(Kiemelt képünk illusztráció: „Laika” utcai művész kollázsa a 39 éves Ilaria Salis olasz nőt ábrázolja, aki neonácik elleni támadás miatt vár a magyarországi bírósági tárgyalásra Rómában 2024. január 31-én. A freskó egyik napról a másikra jelent meg a római magyar nagykövetségtől nem messze lévő falon, miután az olasz kormány szerint a budapesti hatóságok „túl messzire mentek” azzal, hogy láncra verték a 39 éves nőt, aki a bíróságon ült 2024. január 29-én Budapesten. A Milánó melletti Monzából származó tanárnőt tavaly februárban tartóztatták le Budapesten egy neonáci gyűlés elleni ellentüntetést követően. Fotó: Andrea BERNARDI / AFP)