Angyalföldön építkeznek
A XIII. kerületben nincs uborkaszezon, dr. Tóth József polgármester az utóbbi két hétben több alapkőletételre volt hivatalos. Sportközpontot, bérlakásokat, kerékpárutat és parkot építenek. S úgy tűnik, takarékosan gazdálkodnak, miközben a kerület vagyona ma már meghaladja a 70 milliárd forintot.
A számok imponálóak, folytatják a sportközpont építését, 850 millió forintért 45 bérlakást húznak fel, 190 millióért kerékpárutat adnak át. Honnan van a pénz, vagyis miből telik erre az önkormányzatnak?
A kerület vagyona évente 1,5-2 milliárd forinttal gyarapodik. Gazdálkodunk az ingatlanjainkkal és az intézményeinkkel is. Ha kellett, mi bezártunk iskolát, óvodát, bölcsödét. Ha ismét sok gyerek lesz, akkor építünk vagy bérlünk. Az önkormányzat élen jár a spórolásban. Amikor én lettem a polgármester, 345 munkatársunk volt, ma csak kétszázan dolgoznak itt. És a korábbi 10 bizottság helyett is csak 6 van. A költségvetésünk 20 százalékát minden évben beruházásra költjük.
Másutt beszántják a sportpályákat, önök meg folyamatosan továbbépítik a Láng sportközpontot.
Még 2002-ben megörököltük a földterületet a fővárossal együtt, s miután a közösködés nem mindig szerencsés, kivásároltuk őket. Már felépült a sportcsarnok, a műfüves pálya és a teniszpálya. Most kezdtük el építeni egy 2 ezer négyzetméteres sportcentrumot, ahol többek között squash pályák, öltözők valamint 12 vendégszoba is lesz. És van még egy álmunk, hogy felhúzunk egy kiegészítő csarnokot, ahol a nemzetközi versenyeken bemelegíthetnek majd sportolók. Ez a sportcentrum a város szívében van, metróval megközelíthető és a funkciója kettős, hiszen a szabadidő és diáksportot is szolgálja.
Bérlakásépítésre másutt most nemigen jut, Angyalföldön mégsem adták fel az eredeti tervet, hogy ciklusonként felhúznak 200 bérlakást.
Amikor 1995-ben felmértük az önkormányzati lakásokat, kétharmaduk félkomfortos vagy komfortos volt, s azóta fokozatosan javítjuk az állományt. Akkor még 700 szükséglakásunk volt, ma már csak 175 van. Amikor ezt a programot 2018-ban befejezzük, már egy szükséglakás sem lesz. És azt a tempót is tartjuk, hogy ciklusonként 200 új lakást építünk. A következő 45 lakás az Ambrus utcában készül el, aztán 70 lakást tervezünk a Zsinór utcában. S egy részét arra használjuk a lakásoknak, hogy szanáljunk másokat, vagy akik leadnak egy régit, újat kapjanak, így egy lakással két-két és fél család sorsán javítunk. Ez egyúttal városfejlesztési célokat is szolgál, hiszen maga a terület is fejlődik, a Petneházy és a Bulcsú utcában átadott házakat azóta a vállalkozók körbeépítették.