Államosítanák a tűzoltóságot
Néhány napig várja még a Belügyminisztérium az ország mentő tűzvédelmének átalakítására vonatkozó törvénymódosításra a véleményeket. A tervezet szerint a hivatásos önkormányzati tűzoltóságokat államosítják, a parancsnokok kinevezése így a jövőben nem a képviselő-testület jogköre lenne – írta az OrientPress Hírügynökség.
A tűzoltás és műszaki mentés állami feladat - ezt tartalmazza a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény módosításának társadalmi vitára bocsátott tervezete. A módosítás értelmében a központi szervek továbbra is az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a területi szervek, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok, Budapesten az újonnan létrejövő Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság maradnának. A katasztrófavédelmi főigazgató és a megyei igazgatók kinevezésére és felmentésére vonatkozó szabályok oly módon változnak, hogy a megyei igazgatókat a főigazgató helyett a belügyminiszter nevezné ki.
A törvény definiálja a tűzoltóőrsöt (tűzőrséget), amely a hivatásos tűzoltóság elsődleges tűzoltási és műszaki mentési, tűzmegelőzési feladatok elvégzésére létrehozott szervezeti egysége. A tűzoltóőrsök lényege, hogy a mentő tűzvédelmi szempontból nem lefedett úgynevezett fehér foltokat felszámolja oly módon, hogy kis létszámú, de hatékony, valamely tűzoltósághoz tartozó kihelyezett állományt hoz létre. Ezen túlmenően a tűzoltóőrs tűzvédelmi hatósági feladatokat is ellát, ezáltal az ügyintézés közelebb kerül az ügyfelekhez.
A hivatásos önkormányzati tűzoltóság kikerül a jogszabályból, abban csak „önkormányzati tűzoltóság” szerepel, mint tűzoltási és műszaki mentési feladatok elvégzésére létrehozott, állandó működési területtel nem rendelkező önkéntes tűzoltóság. Ennek parancsnokát a területi katasztrófavédelmi szerv vezetője egyetértésével a köztestület nevezi ki - olvasható a langlovagok.hu weboldalon.