Alaptörvény-módosítás: a kormány mégsem hirdethet örökké veszélyhelyzetet

Az Országgyűlés elé terjesztett 15. Alaptörvény-módosítás célja a települések önvédelmi jogának biztosítása és a veszélyhelyzeti szabályozás pontosítása.

2025. április 4., 09:30

Szerző:

Több ponton is átírnák a kormánypárti képviselők a 15. Alaptörvény-módosítás három hete benyújtott szövegét. A parlament törvényalkotási bizottsága csütörtök délután tárgyalja a javaslatot, és a fideszes képviselők nem sokkal az ülés előtt terjesztették be a módosításaikat. A módosítás egyik fő eleme a települések önazonosságának védelme. Az Alaptörvény XXVII. cikkét kiegészítenék egy olyan rendelkezéssel, amely lehetővé teszi a helyi közösségek számára, hogy megóvják életformájukat, hagyományaikat és szokásaikat. Ez a jog alapot adhat arra, hogy a települések korlátozzák a beköltözést, szabályozzák az ingatlanvásárlást, vagy helyi adókat vezessenek be a nem helyben élők számára – számol be róla a Telex. Az örökké tartó veszélyhelyzetet azonban megúsztuk.

Településvédelem és veszélyhelyzet: Alaptörvény-módosítások a Parlament előtt

A korábbi javaslatokkal ellentétben a módosítás fenntartja a kormány veszélyhelyzet kihirdetésére vonatkozó jogkörét harminc napos időtartamra, amelyet az Országgyűlés legfeljebb 180 nappal hosszabbíthat meg. Ez a rendelkezés biztosítja, hogy a veszélyhelyzetek kezelése továbbra is parlamenti kontroll alatt maradjon.

Kormányzati jogkörök veszélyhelyzet idején


A módosítás értelmében a kormány csak az Országgyűlés kétharmados felhatalmazásával függeszthet fel törvényeket vagy térhet el azok rendelkezéseitől veszélyhelyzet idején. Ez a változtatás szűkíti a kormány mozgásterét, és erősíti a parlament szerepét a rendkívüli jogrend alkalmazásában.

Az Alaptörvény tervezett módosításai jelentős hatással lehetnek a települések önrendelkezésére és a veszélyhelyzeti intézkedések alkalmazására. A javaslatok célja a helyi közösségek védelme és a kormányzati jogkörök pontosabb szabályozása a rendkívüli helyzetekben.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: ARPAD KURUCZ / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP)