Ahol megsemmisítik a sajtószabadságot
Tízezren tiltakoztak a magyar médiatörvény ellen Budapesten. Adam Michnik lengyel publicista a demokrácia szétrombolásától óvta Orbán Viktor magyar kormányfőt. Az alábbiakban közöljük Kathrin Lauer budapesti tudósítását, amely a Der Standardban jelent meg. A Kronen Zeitung is foglalkozik a tüntetéssel, kiemelve, hogy ez a baloldali és liberális értelmiség harmadik, Facebookon szervezett tiltakozó megmozdulása a médiatörvény ellen.
Magyarországon a középosztály liberálisan gondolkodó tagjai tiltakozó mozgalmat szerveznek a konzervatív médiatörvény és a jobboldali nemzeti kormányfő, Orbán Viktor ellen. Magyarország nemzeti ünnepnapján, tízezer ember – egyes sajtótudósítások szerint akár 30 000 fő is lehetett – követte az „Egymillióan a sajtószabadságért” elnevezéssel a Facebook-on létrehozott csoport felhívását, és vett részt a budapesti tiltakozó tüntetésen.
„Ez az út diktatúrához vezet”
A szervezők a politikusok távolmaradását kérték. A rendezvény fő szónoka Adam Michnik lengyel publicista, kommunista ellenes ellenzéki politikus és Orbán egykori barátja volt. Az Erzsébet-híd pesti oldalán felállított szónoki emelvényről a Gazeta Wyborcza kiadója azt mondta, hogy „Viktor, nem beszélhetünk szabadságról olyan országban, amelyben veszélyben van a művészet szabadsága, s amelyben megsemmisítik a sajtószabadságot. Ez elpusztítja a demokráciát. Ez az út diktatúrához vezet!” Lángh Julia írónőt, Konrád György író volt feleségét is beleértve, alig volt jelen ismert magyar személyiség a pódiumon.
„Éljen a köztársaság”
Valamennyi szónok tüntetően azzal a mondattal fejezte be a beszédét, hogy „éljen a köztársaság”. Ezzel utaltak a szónokok arra, hogy az előkészítés alatt levő új magyar alkotmányban többé nem „Magyar Köztársaság” lesz az ország hivatalos megnevezése, hanem csak „Magyarország”- nak fogják nevezni. Az újságíró szervezetek és az EBESZ véleménye szerint, az EU-tól kapott bírálatot követő változtatások ellenére, elfogadhatatlan a magyar médiatörvény. A pártpolitikai szempontból egyoldalúan létrehozott médiahatóság továbbra is pénzbüntetést szabhat ki az újságírói tartalom miatt, méghozzá rendkívül súlyos következménnyel járó módon.
Az EU nyomására a Magyarországon tevékenykedő külföldi médiaszolgáltatókat Magyarország kivonta ezen szabályozás hatálya alól. (Budapestről Kathrin Lauer/Der Standard
/nyomtatásban:2011.03.17.)Fordította: dr. Gonda László