"Aggasztó" - Váratlan helyről kritizálták Orbánékat

A svéd parlament alelnökének vezetésével parlamenti delegáció érkezett Magyarországra, és több parlamenti bizottsággal konzultált. Ennek kapcsán vált ismertté a svéd külügyminisztérium emberi jogi kérdésekkel foglalkozó jelentése Magyarországról – írja közleményében az MSZP.

2011. október 5., 10:38

Lendvai Ildikó idéz a pár hónapja született jelentésből:

"Európai szemszögből nézve az elmúlt évben történt néhány változás, amely aggasztónak bizonyulhat. A konzervatív Fidesz országos győzelme a parlamenti választásokon lehetővé tette számos nagy horderejű reform bevezetését, amelynek célja a hatalom koncentrálása a kormány kezében. Az Alkotmánybíróság hatásköre korlátozásra került és a jogalkotási tevékenység kevésbé átlátható módon történik. A kormány új média törvényt fogadott el, amely számos területen korlátozza a szólásszabadságot. "

"Új hatóság kíséri figyelemmel a médiatörvény betartását, amely gyakorlatilag a kormány képviselőjeként működik… Az új kormányt bírálat éri a közszolgálati média korábbinál nagyobb mértékű átpolitizálása miatt… Vezető kormányzati tisztviselők további igényüket fejezték ki a tartalom még világosabb ellenőrzésére vonatkozóan."

"Számos kormányzati tisztviselőt bocsátottak el a politikai szimpátiájuk miatt, a parlamenti munkában nem valósul meg a transzparencia, a törvényhozás ritmusa nagyon gyors, és nagyon rövid idő állt rendelkezésre egy új alkotmánytervezet kidolgozására." "A kormányváltást követően az Alkotmánybíróság hatáskörét több területen korlátozták, amelynek részben az az oka, hogy a Bíróság érvénytelenítette a visszamenőleges adóztatásra vonatkozó törvényt."

"A 18 éven aluliak szabadságvesztésre ítélésnek lehetőségét 2010-ben vezették be."

"Egyes adatok arra utalnak, hogy az ügyvédi védelemhez való jog nem teljesül megfelelően."

"Az elbocsátások, a bérek, a biztosítás és a juttatások tekintetében a magyar munkavállalók kiszolgáltatottabbak, mint a többi európai országban."

Az MSZP emlékeztet: az idézett bírálatot megfogalmazó svéd kormány jobboldali, és aggodalmaira annál is inkább érdemes figyelni, mert Svédország közismerten nagy hagyománnyal és érzékenységgel rendelkezik a demokrácia és az emberi jogok területén.