Adócsökkentési javaslattal állt elő Pécs városvezetése

 Az 50 négyzetméternél kisebb lakóingatlanoknál eltörölné az építményadó-fizetési kötelezettséget, míg az 50 és 150 négyzetméter közöttieknél sávos csökkentést hajtana végre a pécsi városvezető koalíció. A Fidesz szerint "haveri pénzszórásról, csődről és korrupciós botrányokról" igyekszik elterelni a figyelmet a pécsi baloldal.

2022. december 12., 19:57

Szerző:

Péterffy Attila (Pécs Jövője) polgármester hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be, hogy szerdán, rendkívüli közgyűlésen dönthet az önkormányzat a helyi adórendelet módosításáról. Ha a többség elfogadja a városvezető frakciószövetség javaslatát, a pécsi lakóingatlanok 95 százaléka után 2023-ban vagy a jelenleginél kevesebb építményadót kell fizetni, vagy egyáltalán nem lesz ilyen kötelezettség - közölte.

A polgármester a javaslat benyújtását azzal indokolta, hogy így szeretnének segíteni az infláció és a növekvő rezsi- és üzemanyagköltségek miatt nehéz anyagi helyzetbe kerülő embereknek.

Ruzsa Csaba, a város külsős alpolgármestere elmondta: a javaslat értelmében az 50 négyzetméter alatti - 16 ezer - lakóingatlan esetében megszűnik a fizetési kötelezettség jövőre, míg például egy 52 négyzetméteres építmény után 46 százalékkal, egy 64 négyzetméteres után 32, egy 100 négyzetméteres után 17, egy 120 négyzetméteres után 10 százalékkal csökken a jelenleg fizetendő közteher összege 2023-tól.

Az alpolgármester közölte, a városvezetés a javaslattal mintegy 122 millió forintot hagy a pécsieknél, azaz lemond az idei építményadó-bevételének több mint ötödéről.

A költségvetésből így hiányzó összeget az elmúlt időszakban Pécsre települt vállalkozások iparűzésiadó-növekményéből fedeznék - fűzte hozzá.

Az alpolgármester felhívta a figyelmet arra, hogy a kiadott lakóingatlanok után kivetett építményadó összegét nem érintik a mostani intézkedések, azokra a jelenlegi jogszabályok vonatkoznak jövőre is.

A javaslatról december 14-én tárgyal a pécsi közgyűlés rendkívüli ülésen.

A sajtótájékoztatóra reagálva a Fidesz városházi képviselőcsoportja közleményben úgy vélekedett, hogy "kommunikációs blöffel igyekszik a pécsi baloldal elterelni a figyelmet a haveri pénzszórásról, a csődről és a korrupciós botrányokról", az adócsökkentés pedig nem lesz érdemi, hiszen - mint írták - a javaslat szerint egy átlagos pécsinek a lakása után fizetendő adó mindössze 1500 forinttal csökken évente.

Azt írták, hogy a baloldal "idén már 100 millió forintot is meghaladóan költött az adóbefizetéseinkből haszontalan koncepciókra, stratégiákra és közvélemény-kutatásokra, és 100 milliónál is több adóforintot cégvezetői prémiumokra", tízmilliókat pedig "a baloldalhoz kötődő ügyvédi körre, politikai tanácsnokokra és biztosokra".

A közlemény szerint "egymás után keveredik a városvezetés korrupciógyanús ügyekbe" és a "lakásbizniszük miatt már nyomoz az ügyészség, néhány hete pedig fű alatt játszották át" barátaiknak a város egyik legértékesebb ingatlanát.
Nem felejtik el a pécsiek - tették hozzá -, hogy "a baloldali képviselők három év alatt négyszer emelték a fizetésüket", amely ezzel "évente közel egymillió forinttal nőtt".

Azt írták, hogy a csődtől idén is csak a kormány 14,5 milliárd forintos támogatása mentette meg Pécset.

(Kiemelt kép: Péterffy Attila, (jobbra), Pécs polgármestere. Fotó: Péterffy Attila, Facebook)