A változásra szavaztak: Molnár Gyulával vág neki a választásnak az MSZP
Molnár Gyula lett a szocialisták új elnöke, és Hiller István a választmányt vezeti majd. Megdőlt a status quo: Tóbiás József a pártelnöki, Botka László a választmányi elnöki posztjától búcsúzik.
Molnár Gyulát választották meg az MSZP elnökének a párt budapesti tisztújításán. Riválisa a posztra az exelnök, Tóbiás József, valamint Harangozó Tamás, és Szanyi Tibor voltak. Első körben Molnár kapta a legtöbb voksot, Szanyi a legkevesebbet. Mivel a győztes nem szerzett ötven százalék plusz egy szavazatot, ezért új fordulót tartottak, de ott már a két legtöbb szavazatot kapott politikus – Molnár és Tóbiás – közül kellett csak választani. Molnár a második körben 56,9, Tóbiás 43 százalékot kapott.
A párt elnökhelyettese Gőgös Zoltán lett, aki Tóth Bertalannal küzdött meg a címért. Gőgös az agrárügyeket vitte a pártban, az oligarchák földszerzése ellen emelt szót, míg a nála jóval fiatalabb Tóth Orbán barátjának, Garancsi Istvánnak a gázügyleteit firtatta.
Választmányi elnöknek Hiller Istvánt választották meg a küldöttek, jóval több szavazatot kapott a testület eddigi elnökénél, Botka Lászlónál. Az eredmény azért is érdekes, mert a szavazáson alulmaradt szegedi polgármester a felmérések szerint
a legnépszerűbb szocialista politikus. Az ex-oktatási minisztert korábban kiszivárgott hírek szerint nemzeti érzelmű baloldali politikusnak nevezte Orbán Viktor, aki képes nemzetpolitikában gondolkodni. Hiller korábban már volt a párt elnöke, de a választmányt még nem vezette.Még a választás előtt kialakult két tandem: Hiller és Molnár egymást támogatta, Tóbiás pedig többször célzott arra, hogy Botka újabb választmányi elnökségével elégedett lenne. Ugyanakkor Botka nem állt nyíltan Tóbiás mellé.
Alelnöknek választották a küldöttek Ujhelyi Istvánt, Nemény Andrást és Gúr Nándort. Gúr inkább a munkásokat, a szombathelyi Nemény a vidékieket jelenítheti meg, míg az uniós képviselő, Ujhelyi az európai ügyeket.
Idegesek voltak a küldöttek a kongresszus elején, információink szerint túl soknak tartották a helyezkedést és háttéralkut.
Az egyik vidéki elnök azt mondta a 168 Órának, hogy soha nem volt még olyan kongresszuson, amelynek kezdetén ennyire kiegyenlített lett volna a küzdelem az elnökaspiránsok között. Több megye küldöttét szabad mandátummal küldte az alapszervezete, így helyben, az elhangzott beszédek után hozták meg döntésüket.
– Természetesen előzőleg megállapodtunk egy prioritási sorrendben- magyarázták lapunknak. A kongresszus nem volt sajtónyilvános. Az MSZP történetében ritkán fordult elő, hogy egy kongresszuson még a politikusi beszédek is zárt ajtók mögött hangozzanak el.
Tóbiás József az elnökség eddigi munkájáról a zárt ülésen azt mondta, az út jó, voltak eredményeik, a pénzügyeket sikerült konszolidálni. Kampánybeszédében arról beszélt, hogy megvan a kormányváltáshoz szükséges társadalmi többség. Vázolta a párt szerinte szükséges menetrendjét, melyben az őszi népszavazás után egy jövő évi képviselőjelölt választó kongresszus, egy 2017 őszi választási programbemutatás szerepel.
Botka László információink szerint azt mondta, 2006-ban a baloldal, most a Fidesz van morális válságban. Szerinte Gyurcsány és Orbán után is van élet. Úgy vélte, Orbán elvesztette a választóit, szerinte is megvan a leváltó többség, de őket arról kell biztosítani, hogy nem térnek vissza a régi szocialista kormányzásokhoz. Botka ígéretét – első vonalban akarok harcolni – sokan úgy értelmezték, hogy bejelentkezett a kormányfőjelölti posztra, de ezt később a politikus cáfolta. Kampánybeszédében Harangozó Tamás azt ígérte, szavatartó elnök lesz, megbízható, aki tud harcolni.
- Orbán Viktor nemcsak apa, keresztapa, hanem nemrégiben nagypapa is lett. Tenni fogok azért, hogy sokat legyen otthon az unokájával – mondta.
Szanyi Tibor zárt ajtók mögött a Brexit-et is szóba hozta, a brit kilépéssel szerinte „ még inkább fordult a világ, az egység megroppant. Ilyen körülmények között nem mindegy ki a kapitány”. Ezzel utalt arra, hogy sokan őt Szanyi kapitánynak nevezik.
Molnár Gyula pedig arról beszélt, hogy rendbe kell tenni a helyi szervezeteket, világos üzenetek kellenek, ki kell nyitni a pártot.
– A lelkünkben félelem van. Félünk változtatni, nem merünk kockáztatni. Jó lenne egy messiás, aki nem fél Orbán Viktortól. De hadvezér akkor lesz, ha lesz mögötte csapat. Horn is mondta, hogy lehajtott fejjel nem lehet messzire nézni. Új műsor, új taktika kell. Van honnan erőt meríteni – mondta.
Hiller István kampánybeszédében azt kérdezte „nekünk mi a sztorink? Van még tűz bennünk?” Megismételte azt az elképzelését, hogy a pártelnökség legyen az aktuális ügyekért felelős, a testületé legyen minden, ami „friss, aktuális, címlapsztori”, a választmányé meg a stratégia, „a tűz amely megmutatja, miben lehet hinni”.