A történelemtanárok kezébe!
Érdeklődéssel olvastam a lap 43. számában Sándor Zsuzsa interjúját Csernok Attilával A komáromi pontonhíd című könyvében kifejtett történelemszemléletéről.
A könyvet megvettem, elolvastam, és jó néhány hétig ellenőriztem tartalmát, ütköztetve a történelem puszta tényeivel, azoknak hiteles forrásaival.
Megérte a fáradságot, mert meggyőződtem arról, hogy Csernok könyve családregény foglalatban történelmi tényirodalom, és az abban foglalt indítékok, okok, körülmények és hatásaik objektív értékítéletekben vannak kifejezve.
Én is megéltem a Horthy-rendszer nagyobbik részét és az 1945 utáni időszakot napjainkig. Kortanú vagyok. És mint ilyen ennek a könyvnek történelmi tényközléseit, elemzéseit, ítéletalkotásait a mai világban szinte páratlanul helytállónak, igaznak és objektívnek találtam. Ez nagy érdem a mai, történelmet eltorzító szorgoskodók világában, akik állandóan el akarják hitetni velem, hogy amit láttam, tapasztaltam, megéltem, az nem is úgy volt!
Ha rajtam múlna, minden történelmet tanítónak, oktatónak a kezébe adnám, és minden oktatási intézmény könyvtárában megfelelő hozzáférési lehetőséget biztosítanék a tanulók számára is.
A lap 40. számában megjelentetett Csernok-reflexiót egyetértően fogadtam, és remélem, hogy az útszéli támadások még inkább megerősítik igaza tudatában.
Vásárhelyi József
Budapest