A tönkretett, megalázott emberi életek stadionja – Fotókiállítás a számozott utcákról
Egy szép májusi napon avattak fel Miskolcon egy 13 milliárd forintból felhúzott stadiont – ez a tönkretett, megalázott emberi életek stadionja. Ott, ahol a modern, csillogó épület és a parkolója áll, egykoron emberek laktak. Ott húzódott a miskolci számozott utcáknak nevezett szegénynegyed, amelynek nagy részét ledózerolták, az ott lakókat Kriza Ákos polgármester segedelmével és utasítására meghurcolták, megalázták, majd kidobták őket a semmibe, hogy a stadion teljes fényében pompázhasson. A fűthető füves stadion mellett túl nagy lett volna a kontraszt a számozott utcák közmű nélküli, kidőlt-bedőlt falú gettójával. Háza különben is csak egy embernek lehet közvetlenül egy stadion mellett ebben az országban.
A kilakoltatásokat, razziákat, a rombolás utóhatását dokumentálta 2017 augusztustól 2018 márciusáig Turay Balázs fotográfus.
– Olyan sűrűséggel állt ott elő a létezés ellehetetlenítése, ami megdöbbentő, dokumentálandó, elmesélendő – mondja Turay, aki fotók sorozatával és írások együttesével akarja bizonyítani, hogy mindez valóban megtörtént, hogy semmi ne tűnhessen a feledés homályába. Turay Balázs úgy próbálta bemutatni az ottani emberek sorsát, hogy kerülje azokat a sztereotip vizuális elemeket, amelyeket gyakran láthatunk a szegénységről, a szegényekről készült képeken. Tudatosan törekedett rá, hogy ne „katasztrófaturista fotók” beszéljenek az önkormányzat és a hatóság által tudatosan ellehetetlenített közösségről.
– A dózer nem látványos, amikor jön. Nem. Először egy-egy épületet rombolnak le, amivel sikerül a házakból álló élő szövetet és a lakók biztonságérzetét megbontani. Ennek mentálisan is romboló az ereje. Akár hónapokig ott áll az utcák közepén egy lerombolt épület. Az önkormányzat pedig hagyja, hogy az emberek széthordják a romokat – mondja.
A miskolci számozott utcákból való kitelepítést – és a 2014-es kényszerkilakoltatások óta tartó elvándorlást – feltáró Take Me Dancing című fotósorozatot először Brüsszelben, az Európai Parlamentben láthatta a közönség. A képek most megérkeztek Budapestre: a kiállítás a Fuga Budapesti Építészeti Központban tekinthető meg január 7-ig. A kiállítást különös fénytörésbe helyezi, hogy a múlt héten az elsőfokú bíróság kimondta: Miskolc fideszes önkormányzata a razziákkal és házaik lerombolásával megsértette a romák emberi méltóságát, valamint az egyenlő bánásmódhoz való jogukat.
(A kiállítás és a fotóalbum létrejöttét Jávor Benedek európai parlamenti képviselő és a Zöldek / Európai Szabad Szövetség támogatta.)