A tb-vel zsarolják a pedagógusokat

Elfelejtették újra „élesíteni” több pedagógus társadalombiztosítási jogviszonyát, miután a Magyar Államkincstár az április 20-ai sztrájk napjára felfüggesztette azt. Ez a lépés ráadásul jogsértő volt és csak a pedagógusok megfélemlítését szolgálta – állítja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.

2016. május 20., 12:44

Volt olyan eset, ahol egy tanár az orvosi rendelőben szembesült a ténnyel, hogy a TAJ-kártyája nem érvényes, mert korábban a pedagógussztrájkon való részvétel miatt felfüggesztették a biztosítását. Az érintett tanár munkaadója a Kliktől azt az információt kapta az üggyel kapcsolatban, hogy a hibát (a jogviszony visszaállításának elmaradását) számítógépes probléma okozhatta.

A

pecsistop.hu szerinta PDSZ pécsi ügyvivőjének több tanár is jelezte, hogy a sztrájk napjára szüneteltették a társadalombiztosításukat. Márpedig ez törvényellenes , mert „társadalombiztosítási ellátás csak abban az esetben szünetelhet, ha az adott munkanapon az érintett közalkalmazott/munkavállaló egyáltalán nem végzett munkát, tehát nincs társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelme. A pedagógusok esetében a kötött munkaidőrész két részből áll – neveléssel-oktatással lekötött munkaidő, illetve az efölötti kötött munkaidő rész. Az ezen felüli kötetlen munkaidőrészt pedig a pedagógus bárhol és bármikor munkavégzéssel töltheti. Azt csak konkrétan a pedagógusok tudják eldönteni, hogy a sztrájk napján végeztek-e munkát, pl. elláttak-e reggeli ügyeletet, vagy végeztek-e délután kísérést vagy ad absurdum javítottak-e dolgozatot otthon aznap este. Ha bármilyen munkát végeztek, akkor a társadalombiztosításuk azon a napon nem szünetelhetett.” – mondta a PDSZ jogásza a lapnak.

A szakszervezet szerint a Magyar Államkincstár által a pedagógusoknak kiküldött tájékoztató “sületlenséget tartalmaz”, és jogsértő, mert a tb-ellátás nem függeszthető fel a sztrájk idejére, ráadásul szerintük a levél semmi másra nem alkalmas, mint a pedagógusok megfélemlítésére. A PDSZ ezért felszólította a Magyar Államkincstár vezetőjét, hogy vonja vissza a kiküldött tájékozatót.

A

hvg.hu cikkefelhívja a figyelmet, hogy ellentmondás van az esetre vonatkozó törvényekben: míg a sztrájktörvény szerint a munkabeszüntetés idejére is jár egészségbiztosítás, a tb-törvény értelmében az államkincstár nem sértett jogszabályt, amikor felfüggesztette a biztosítást a sztrájk idejére.

Az erre vonatkozó törvények viszont ellentmondani látszanak egymásnak. A sztrájktörvény szerint “a munkaviszonyhoz kapcsolódó társadalombiztosítási jogokra és kötelezettségekre a társadalombiztosítási jogszabályok az irányadók azzal, hogy a jogszerű sztrájk időtartamát szolgálati időként kell figyelembe venni”, vagyis munkabeszüntetés idején is jár a tb-ellátás.

A tb-törvény viszont azt mondja, hogy szünetel a biztosítás, “a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt, kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerinti átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt.” Azaz a tb-törvény szerint igaza van a Magyar Államkincstárnak.

A hvg.hu által megkérdezett jogászok azt mondták, még szakmai körökben is vita, hogy ilyen esetben melyik törvény az irányadó. Hozzátették, korábbi sztrájkok idején ez nem volt probléma, és nem is értik, hogy most miért merült fel ez a kérdés.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.