A rengeteg amputáció mutatja, mennyi érsebész hiányzik a hazai kórházakból

2019. február 26., 08:39

Szerző:

Abszolút hiány van érsebészből Magyarországon. 119 sebész végez valamilyen szintű érsebészeti ellátást, ám közöttük mindössze 71 olyan orvos volt, aki teljes munkaidejét erre a feladatra használhatta. A többiek általános sebészeti műtéteket is végeztek. Ahhoz, hogy a hazai betegek mindegyike megkapja szükség esetén ezt a speciális ellátást – a szakmai grémium szerint – legalább 180 érsebész szakorvosra lenne szükség – írja a Népszava.

Így aztán jelenleg csak évi 9500 érműtétre futja a sebészek idejéből, miközben legalább 15 ezerre lenne szükség. Az általuk el nem végzett beavatkozást legtöbbször más sebészeknek ad munkát, ők azonban nem eret javítanak, hanem amputálni kényszerülnek. Az érsebész ugyanis az az orvos, aki az elmeszesedett ereket képes átjárhatóvá tenni, vagy az elzáródásokat másik érrel áthidalni, megstoppolni. 

Magyarországon világviszonylatban is nagyon magas az amputációk száma, évente közel 7000 végtag teljes, vagy részleges eltávolítása történik meg keringészavar miatt. Ez két és félszerese az európai átlagnak. Szlovákiában lakosságarányosan negyedével kevesebbszer vágnak le lábat, és a fejlettebb országokban – Ausztriában, Finnországban, Spanyolországban – ez a szám fele, harmada a hazainak. Az említett országok jobb eredményei pedig annak köszönhetőek, hogy ott időben felismerik és kezelik az erek betegségeit.

Miután néhány napon belül a Péterfy Sándor utcai kórház, majd a veszprémi megyei kórház is kénytelen volt szűkíteni az érsebészeti ellátást, mert a feladathoz már nem tudnak orvost biztosítani, Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár közölte: centrumokba szervezik az ellátást, ahol biztosított lesz nem csak a kellő számú orvos, hanem a technológiai háttér is. Csakhogy ezek a centrumok nem tudják megoldani ezt a problémát. A kulcs csak az lehetne, ha volna elég érsebész, és hozzájuk időben el is juttatnák a betegeket. A kevés érsebész ugyanis akkor sem menthet több lábat, ha együtt rendel.

2025. április 30., 14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.