A Raoul Wallenberg Egyesületnek nem tetszik, amit az Orbán-kormány művel
Az egyesület a Facebook-oldalán hozta nyilvánosságra a következő bejegyzést.
„Óévbúcsúztatás a Raoul Wallenberg Egyesületben.
2017-ben egyesületünk a névadó személyének és tevékenységének (és sajnos még ismeretlen sorsának) népszerűsítésén, kutatásán túl számos esetben emelte fel szavát a gyűlöletbeszéd, a gyűlöletkeltés, az idegengyűlölet, valamint az antiszemitizmus és rasszizmus verbális megnyilvánulásai, cselekedetei kapcsán.

Kiemelt feladatunknak tartjuk a Wallenberg nyomán országos vetélkedő, a nappali egyetemi képzésünk, az angol–magyar nyelvű állandó kiállításunk bemutatásánál, valamint a különböző megemlékezéseknél a nemzeti emlékezet ébrentartását, a fiatalok ismereteinek bővítését és a témakörben fontos, széleskörű egyeztetéseket, vitákat.
Sikernek tartjuk a rendezvényeinken, programjainkon tapasztalható érdeklődést, az aktivitást és az együttműködési készséget mind a kormányzat, mind az állampolgárok részéről.
A fentiek mellett ugyanakkor sajnálatos tény, hogy növekszik az idegengyűlölet, a társadalmi megosztottság és a jövedelmi különbség, egyes társadalmi csoportok, rétegek leszakadása. Nyugtalansággal tölt el minket, hogy egyes kormányzati intézkedések és kezdeményezések nem csökkentik, inkább növelik a megosztottságot és félelmet. A választások közeledtével a nézetkülönbségek felerősödhetnek, és nem kellően átgondolt lépésekhez vezethetnek.
Ilyeneknek gondoljuk az ellenségeskedést erősítő plakátokat, a minősítések megalapozottságának hiányát, a migráció és a menekültkérdés összemosását. Sokan ezen lépések miatt a politika és a demokrácia megkérdőjelezéséig is eljutnak. Sajnos az ellenségkeresés, a gyűlöletkeltés már a történelem különböző – nem túl dicsőséges – szakaszaiban is csak átmeneti »sikerekhez« vezetett.
Egyesületünk – mint civil szervezet – számára elfogadhatatlanok a civil szervezetek korlátozására vonatkozó egyre szaporodó intézkedések.
Kezdjük az új évet az összefogást erősítő gesztusokkal mind kormányzati, mind állampolgári részről. Ne hagyjuk a demokratikus jogaink korlátozását, az ezzel összefüggő kéréseket ne minősítsék nemzetmegosztó tetteknek, hanem társadalmi kommunikációs szükségletnek!
Ne adjunk teret a szélsőségeknek, az nem erősíti, hanem gyengíti a közös gondolkodás és fellépés lehetőségét, hatékonyságát.
Raoul Wallenberg Egyesület elnöksége
Budapest, 2017. december 27.”