A prosztatarák legjellemzőbb tünetei

A prosztatarák többnyire a prosztata (dülmirigy) külső felszínén fejlődik ki. Ezért korai stádiumban nem okoz panaszokat.

2011. augusztus 5., 09:44

Előrehaladott állapotban azonban a rák oly mértékben kiterjedhet, és olyannyira megnövelheti a prosztata méretét, hogy beszűkítheti a húgycsövet. A diagnózis felállítását részletes kivizsgálás előzi meg a fizikális vizsgálatoktól a speciális laborvizsgálatokon keresztül az ultrahangos vizsgálatig, ám a prosztatadaganat diagnózisa csak a szövettani vizsgálat alapján állítható fel egyértelműen. Nagyon ritkán a prosztata belsejében is kialakulhat rosszindulatú daganat, mely nagyon gyorsan beszűkíti a húgycsövet – írja a

webbeteg.hu.

Ha a rák tovább terjed a szervezetben, akkor áttétek (metasztázis) képződhetnek a csontokban, elsősorban az ágyéki csigolyák és a medence területén. A csont pusztulása nagyon fájdalmas lehet, és banális sérülések is csonttörést okozhatnak (patológiás fractura). Ha a prosztatarák az ágyéki és a medence környéki nyirokcsomókat is érinti, a lábakban és a herezacskóban (scrotum) folyadék gyűlhet fel. Továbbá gyakoriak az olyan rákos megbetegedésekre jellemző általános tünetek, mint a láz, az éjszakai izzadás, a levertség, a teljesítőképesség romlása és a súlyvesztés.

A prosztata jóindulatú megnagyobbodása (benignusz prostatahyperplázia) is a prosztata belsejéből indul ki. A húgycső ilyenkor - nem úgy, mint a prosztatarák esetében - nagyon gyorsan szűkül be, és már a korai stádiumban jelentkeznek a vizeletürítési problémák.