A posta megtartására is megvan a megoldás
A posta fontos, ezért új típusú partnerprogram indul.
Ahol a helyi posta megtartása a magas fenntartási költségek miatt veszélybe kerül, ott a kultúrház lehet az egyik megoldás.
A kulturális államtitkárság új programja, hogy bevinnék a kis postákat a művelődési házakba. Erről korábban kaposvári sajtótájékoztatóján beszélt Závogyán Magdolna államtitkár a városházán – írja a Sonline.
Az államtitkár azt mondta, a Magyar Postával való együttműködés keretében új típusú partnerprogram indul, s a közművelődési intézmények munkatársainak átcsoportosításával ott is működhet postai szolgáltatás, ahol másként megszűnt volna. Az államtitkárság lapunknak azt a tájékoztatást adta, hogy megkezdték felmérni a települések igényeit az új típusú szolgáltatásra.
Az önkormányzat kínálja a megoldásokat
Csökölyben már majdnem egy éve az önkormányzat épületében működik a helyi posta.
Tavaly júniusban zárt be nálunk a posta, de a Posta Partner program keretében meg tudtuk tartani a szolgáltatást
– mondta a lap kérdésére Jakab Csongor polgármester. Kiskorpádon is az önkormányzat épületében kapott helyet a posta, ahol megszűnt volna a szolgáltatás, ám azt még nem tudni, mi lesz a sorsa a vései postának.
Korábban írtunk arról, hogy összeomolhat a Magyar Posta szolgáltatása az új webáruház-szabályok miatt. Március végétől minden Magyarországon működő webáruháznak kötelező lesz a postát is felajánlani a vásárlóknak kiszállításra.
Ahogy arról korábban írtunk, erről a kormány fű alatt döntött, forronganak az online kereskedők. A rendelkezés március 28-án lép életbe, a nyúlfarknyi paragrafus egy december végi rendeletmódosításban elrejtve jelent meg. Az új szabályról se a kormány, se a Posta nem kommunikált, az érintettek figyelmét sem hívták fel rá, ami azért érdekes, mert december 15-én így bocsátották társadalmi vitára.
Az IKEA tárgyalásokat kezdeményezett a Magyar Postával
Március 28-tól kötelező lesz a Magyar Postával, konkrétan annak a csomagszállítással foglalkozó leányvállalatával, az MPL-lel is kiszállíttatni minden megvásárolt cikket minden Magyarországon jelenlévő webáruház.
„Komoly kérdés lehet, hogy az eddigi postai minőség mennyire fog romlani a hirtelen drasztikusan megnövekvő csomagszámnak köszönhetően. Mivel jelenleg nincs látványos toborzás, így hirtelenjében teljesen össze is omolhatna a szolgáltatásuk”
– hívta fel a figyelmet Jánvári András, webkereskedelmi szakértő a Multi-vitamin.hu webáruház sajtóközleményében. Nem csak ő aggódik az új szabályzás miatt.
Az Ecommerce Hungary korábban a 24.hu-nak osztotta meg aggályait: az egyetemes szolgáltatás választása „bújtatott szerződésnek” tekinthető még ha egyébként nem is kötelező leszerződni a postával. Ez egyébként alaptörvényellenes is lenne.
Átláthatóbbá teszik a postaköltséget
A Magyar Posta tájékoztatója alapján persze a magyar webshopok megtehetnék, hogy olyan irreálisan magas árat fizettetnek az MPL-es kiszállításért, hogy senkinek sem érje meg ez, azonban a jogalkotó erre is felkészült. A posta hivatalos áraitól jól elkülönülten kell megjeleníteni azt az összeget, amit a webshop tesz rá arra. Vagyis ez a gyakorlatban úgy nézhet ki, hogy amikor a vásárló fizetne, akkor a kosarában látja mondjuk az 1990 forintos standard MPL-árat és egy külön sorban azt, hogy ezen felül mit rak rá az online bolt.
Az Ecommerce Hungary szerint ráadásul teljesen ellentétes egy webáruház működésével a jogszabály, hiszen a fogyasztó felé nem súly (mint a postánál), hanem bruttó vásárlási összeg alapján képez szállítási díjat egy webshop. Ennek következtében a kisebb, vagy közepes méretű webshopoknál akkora kár keletkezhet, hogy bezárásra kényszerülhetnek.
(Kiemelt képünkön: egy posta. Fotó: Magyar Posta Facebook oldala)