A pártpolitika lesöpörte az asztalról a nemzetbiztonságot

Csütörtökön két órán át ülésezett az országgyűlési bizottság.

2017. augusztus 3., 15:13

Szerző:

A magyarországi rendezvények biztosításáról, a wifi-ügyről, a letelepedési kötvényekről, az országgyűlési választási rendszer informatikai védelméről is tárgyalt csütörtöki, zárt rendkívüli ülésén az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke először hétfőre hívta össze a testület rendkívüli ülését, de az a kormánypárti képviselők távolmaradása miatt határozatképtelen volt. A csütörtöki ülés napirendjén viszont az aktuális nemzetbiztonsági kérdések mellett a belügyminiszter és a honvédelmi miniszter által benyújtott, a közbeszerzési törvény hatálya alóli mentesítési kérelmek megtárgyalása is szerepelt. Mások mellett Pintér Sándor belügyminiszter, Papp Károly országos rendőrfőkapitány, a katonai és polgári szolgálatok vezetői és Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke is tájékoztatást adott a testületnek.

A mintegy kétórás ülés után Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke felidézte, az utolsó nemzetbiztonsági bizottsági ülésen konszenzussal abban állapodtak meg, hogy a két parlamenti ülésszak között csak akkor hívnak össze rendkívüli testületi ülést, ha nagyon alapos és indokolt témák vannak. Most ilyen volt az országgyűlési választási rendszer informatikai védelmével kapcsolatos döntések meghozása – emelte ki Németh Szilárd, aki szerint kiderült, hogy a hétfőre összehívott, valójában Soros György érdekeit szolgáló rendkívüli ülés témái „hírhamisításon”, „rosszindulatú ellenzéki hazudozáson” alapulnak. A kormánypárti politikus megjegyezte, hogy a képviselőknek most is lehetőségük volt feltenniük kérdéseiket. A jobbikos Mirkóczki Ádámnak és  a szerinte „a Jobbikban mozgolódó” Demeter Mártának valamiért nem volt fontos, hogy eljöjjön – tette hozzá.

Németh felolvasta Molnár hétfői nyilatkozatát is, miszerint a szocialista elnök az LMP-s Szél Bernadettel közösen ősztől a nemzetbiztonsági bizottság ülésein szeretne tényfeltáró vizsgálatot a Nemzeti Együttműködés Rendszerének különböző ügyeiben. Németh Szilárd megengedhetetlennek nevezte, hogy „szórakozásból, botránykeltésből” hívják össze a testületet, Szél viszont Némethet szólította fel, hogy „ne játsszon”, s kellő létszámmal és felkészültséggel vegyenek részt a testület ülésein. Az LMP-s politikus és Molnár felháborodását fejezte ki amiatt is, hogy a Molnár által néhány órára egy repülőn hagyott magánlaptopjának ügyébe belekeverték a konzuli szolgálatot is, veszélyeztetve ezáltal a magyar állampolgárok bizalmát.

Molnár és Németh is elismerését fejezte ki az eddigi magyarországi kiemelt rendezvényeken – köztük a vizes-világbajnokságon – a résztvevők biztonságát garantáló szerveknek.

Németh az elmúlt időszakban nemzetközileg is kiemelt érdeklődést kiváltó, sikeresen megrendezett magyarországi rendezvényekkel kapcsolatban azt hangsúlyozta: Magyarország a legbiztonságosabb ország képét mutatta. Felidézte, hogy a vizes-világbajnokság történetében még egy szervező sem kapott olyan magas értékelést, mint Magyarország. A rendőrség, a honvédség, a titkosszolgálatok és a Terrorelhárítási Központ példaértékű együttműködésben garantálta a résztvevők biztonságát a fővárosban és Balatonfüreden egyaránt.

A vizes-világbajnokság orosz–azeri wifi-ügyéről viszont eltérően vélekedtek a testület kormánypárti és ellenzéki tagjai. Németh kiemelte: az érintett cég, amellyel végül nem is kötötték meg a szerződést, minden biztonsági ellenőrzésen megfelelt. Ezért erről a nemzetbiztonsági bizottságnak nincs mit tárgyalnia. Molnár és Szél szerint viszont illetéktelen kezekbe kerülhettek volna a magyar állampolgárok adatai, s az eset szabályozási hiányosságokra világított rá. Szél tájékoztatása szerint Pintér az ülésen azt mondta: a Belügyminisztérium kezdeményezni fogja az érintett jogi szabályozás módosítását.

A letelepedési kötvénnyel kereskedő cég kirablásával kapcsolatban Németh annyit mondott, folyamatban van a nyomozás. Molnár pedig azt ígérte, visszatérnek még az ügyre, mert nemzetbiztonsági vonatkozásban továbbra is kérdés például, hogy idegen országnak van-e köze a betöréshez. Ennek kapcsán Szél azt szeretné, ha a testület következő ülésén Rogán Antal miniszter személyesen tisztázná a helyzetet, miután állítása szerint az ő és Habony Árpád ügyvédje is érintett.

Molnár azt is elmondta, hogy a Budapesti Közlekedési Központ jegyértékesítési rendszerének problémái is szabályozási hiányosságokra mutattak rá, a szocialista politikus arról is beszámolt, hogy az ülésen a belügyminiszter és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója is megerősítette, hogy a NATO továbbra is elismeri a magyar katonák teljesítményét, s a NATO és Magyarország között feltétel nélküli a bizalom. Molnár ugyanakkor megjegyezte, azzal kapcsolatban továbbra sem „teljesen nyugodt”, hogy milyen a NATO bizalma a magyar politikában és a magyar kormányban.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.