A nagy ember
Jancsó – Jancsó Miklós élete és kora címmel jelentette meg a Vince Kiadó Marx József esszékötetét a tavaly elhunyt világhírű filmrendezőről. A szerző célja szerint Jancsó Miklóst, a „nagy embert” állítja fókuszba.
Marx József a 168 Órának is idézte, amit ennek kapcsán a könyv bevezetőjében megfogalmazott: főhősét, Jancsót, Thomas Mann-i megközelítéssel mutatja be. A német író a Lotte Weimarban című regényében egy korszakos nagy ember, Goethe bőrébe bújva gyűjtötte ki annak fontos gondolatait, és megállapította: a nagy ember maga a szellemi kisugárzás, aki képes megvilágítani a dolgokat. Az alkotás pedig csak nemes melléktermék, ami bizonyítja a nagyságot, de nem attól válik naggyá az ember.
Marx Józsefet harminc év barátság fűzte Jancsó Miklóshoz, így a legszemélyesebb impulzusok alapján állíthatja: Jancsó kivételes személyiség volt.
– Már az is a nagyságát bizonyítja, hogy volt bátorsága bármely korszakban saját véleményt fogalmazni. Alkotói megújulásai is zsenialitásából fakadtak, és sosem elvtársak vagy urak elvárasaihoz alkalmazkodva – említi Marx József. Azt is mesélte: a könyv első változata még Jancsó Miklós életében elkészült. A filmrendező elolvasta, majd annyit mondott a nála ifjabb szerzőnek: „Józsi bácsi, ne fényezz!”
Marx József ezt követően – utóbb kiadói javaslatokat is megfontolva – többször átírta a könyvet, amely a szerző szerint lényegében úgy készült ezekkel az ismétlődő igazításokkal, mint egy vers. A kötetbe aztán belekerült Marx József gyászbeszéde is, amelyet a család kérésére mondott el Jancsó Miklós búcsúztatásán.
A szerző a könyv végén Mikszáth Kálmánnak mond köszönetet az inspirációért. Mint lapunknak kifejtette: ez egyben utalás Mikszáth Kálmán Jókai Mór élete és kora című munkájára, amelyben Mikszáth azon is eltöpreng, mi a jobb perspektíva az életrajzíró számára: ha közelebbről vagy ha távolabbról ismeri munkája alanyát? Marx József szerint mindkét helyzet kínál megoldásokat, de esetében a személyes ismeretség révén talán mégis közelebb jut az olvasó Jancsó Miklóshoz.
– Bízom benne, hogy a kötetnek sikerült egységben megjelenítenie Jancsó életét, a kort és Jancsó Miklós alkotásait. És benne van az ugyancsak Thomas Manntól átvett csöppnyi irónia is: „A nagy ember csapás a társadalomra.” Mert nehezen tud vele mit kezdeni.
Sz. Á.