A Miskolci Egyetem Díszpolgára lett az adakozó Demján

A Miskolci Egyetem Szenátusa – a diákjai érdekében végzett nemes szolgálata és támogatása elismeréséül – az egyetem által adományozható legmagasabb elismerést, a “Miskolci Egyetem Díszpolgára” kitüntetést adományozta Demján Sándornak. A kitüntetés átvételére 2011. január 28-án az egyetem diplomaátadó ünnepségén került sor.

2011. január 29., 23:18

Az ismert üzletember és nagyvállalkozó Demján Sándor alapítványán keresztül 2006. októberében indította el öt évre szóló felsőoktatási támogatási programját, melynek egyik kiemelt kedvezményezettje a Miskolci Egyetem.

A Comenius Program keretében az első évben hét gazdasági- és műszaki felsőoktatási intézmény 2100 szociálisan rászoruló nappali tagozatos hallgatója kapott támogatást, személyenként tíz hónapon keresztül, havonta húszezer forintot, összesen 420 millió forint összegben. A 2007. évtől már kilenc felsőoktatási intézmény 2300 hallgatója kapott 460-460 millió forint összegben támogatást.

A programban ott szerepel a Miskolci Egyetem, mivel az intézmény vonzáskörzetében – a rendszerváltás óta a nagyrészt megszűnő ipari tevékenység következtében – robbanásszerűen megnőtt a munkanélküliek száma. Ebből adódóan a halmozottan hátrányos helyzetű családok felsőoktatásban tanuló tagjai még inkább rászorulnak a rendszeres szociális támogatásra. A 2006-ban indult támogatási program 1600 hallgatót 280 millió forint összeggel támogatott, valamint kilenc hallgató részesült összesen kétmillió forint külföldi kiegészítő ösztöndíjban.

Demján Sándor – aki a Prima primissima díj kezdeményezője és fő támogatója is – az elmúlt négy évben magánvagyonából 8700 szociálisan rászoruló hallgatót, összesen 1,74 milliárd forint összegben segített tanulmányaiban.

A felsőoktatásban végbement strukturális és finanszírozási változások miatt a 2009/2010. évi támogatási szerződések megkötésekor módosításokat kellett végrehajtani. Így került be a pályázati rendszerbe a mesterképzés, valamint a külföldi ösztöndíjak, illetve pályázatok finanszírozási lehetősége (külföldi ösztöndíj elnyerése esetén az Alapítvány havi 200 euróval támogatja a sikeresen pályázókat, öt hónapon keresztül). Ennek keretösszegét az Alapítvány kuratóriuma 53 millió forintban határozta meg.