A magyarokat az európai átlagnál jobban sújtotta a járvány, mutatta ki egy felmérés

A magyarok több mint 40 százalékának csökkent a jövedelme, spórolással, pluszmunkával vagy kölcsönnel próbálnak túlélni.

2021. február 17., 12:40

Szerző:

Az európai válaszadók 35 százaléka jelezte azt, hogy 2020-ban csökkentek a bevételei, Magyarországon ez az arány 41 százalék volt - derül ki az Intrum követeléskezelő cég novemberi felméréséből.

A jövedelem csökkenése európai szinten elsősorban azokat érinti, akiknek eleve alacsony a keresetük - írták a közleményben.

Az európai válaszadók 63 százaléknak nem változtak tavaly a bevételei, közülük viszont sokan attól tartanak, hogy hamarosan csökkenhet a jövedelmük - írták.

A kisebb jövedelemből gazdálkodóknak több mint a fele csökkentette a nem létfontosságú termékek vásárlását, 21 százalék a pandémia alatt plusz munkát vállalt, 16 százalék családjától kért kölcsönt, 9 százalék pedig banki hitelt vett fel - ismertette az Intrum.

A felmérés szerint 2019 óta jelentősen (67 százalékról 76-ra) nőtt Európa-szerte azoknak a fogyasztóknak az aránya, akik vésztartalékot gyűjtenek a váratlan kiadások fedezésére. Nem változott azonban jelentősen azoknak az aránya, akik valamilyen konkrét célra spórolnak: enyhén csökkent például a lakásra spórolók aránya (20 százalékról 19-re), nőtt viszont azoknak a száma, akik nyugdíjcélra tesznek félre (30 százalékról 32-re).  

Az utazásra spórolók aránya 39 százalékról 41-re nőtt - emelte ki Deszpot Károly, az Intrum Magyarország értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója, szerinte ez azt mutatja, hogy sokan remélik a korlátozások viszonylag gyors feloldását még a nyári turistaszezon előtt.

A követeléskezelő tavaly ősszel mintegy 24 ezer embert kérdezett meg Európa 24 országában arról, hogy érintette anyagi helyzetüket a Covid-19-járvány, a lezárások és az azt követő recesszió.

 (Kiemelt képünk illusztráció: Shutterstock)