„A legtöbbjüket többször megverik és visszatoloncolják Szerbiába, mielőtt belépnének Magyarország területére"
A TechCrunch újságírója nemrég Szerbiában járt, alig másfél kilométerre a magyar határtól – ott, ahol a menekültek egy elhagyatott épületben húzták meg magukat. Számukra egyetlen kapcsolatot családjukkal és ismerőseikkel az okostelefon jelenti, ráadásul annak segítségével is tájékozódnak, így nem csoda, hogy nagyon vigyáznak rá – írja a portál beszámolója.
A cikk alapvetően arról szól, hogy miként menthet életet egy akku, avagy miként jelenti magát az életet, a kapcsolatot a családdal, szeretteinkkel egy telefonkészülék. A menekültek esetében is így van ez. Számukra a telefonjuk az utolsó kapocs az otthonhoz, ezért kiemelkedő fontosságú, hogy az működjön. Nincs készülék, amin ne lenne olyan alkalmazás, ami az akkumulátorral segít spórolni, miközben egymást figyelmeztetik arra, hogy minden alkalmazást zárjanak be, nehogy idő előtt lemerüljön a mobil. Eközben az önkéntesek az autókba való akkumulátorokkal igyekeznek segíteni nekik, amelyen keresztül tölthetik a készüléket.
A Pakiszántból elmenekült Nashid Párizsban élő unokatestvéréhez igyekszik. Szerinte egy ilyen helyzetben a legfontosabb, hogy a mobil ne merüljön le. Mivel nem tudják előre, hogy az önkéntesek segítségével mikor jutnak újra energiához, így ahol lehet, spórolnak vele: éjszakára kikapcsolják, napközben pedig a lehető legalacsonyabb fényerővel használják a telefonjukat. Nashid szerint ha lemerül a mobil, kiveszi belőle az akkumulátort, majd elkezdi rázni – ez további néhány percre elegendő töltöttséget biztosít neki.
A pakisztáni férfi nyolc hónapja vár arra, hogy legálisan belépjen Magyarországra.
A TechCrunch-nak azt mondta: a bejutás nem könnyű, a visszaérkezők elmondása alapján ugyanis a legtöbbjüket többször megverik és visszatoloncolják Szerbiába, mielőtt belépnének Magyarország területére.