"A Fidesz a lúzerek pártja"

Orbán Viktor szabadságharcos politikájának nincs helye Európában, ennek ellenére egy darabig a vezető hatalmak tényleg tartottak attól, hogy az orbáni modell ragályos is lehet - jelentette ki Róna Péter közgazdász egy rendezvényen. A szakember szerint gyorsan vissza kell állítani az ország hitelességét.

2012. március 4., 08:46

A Budaörsi Közéleti Klub péntek esti beszélgetésén a neves közgazdász ismét felhívta a figyelmet arra, hogy szerinte az euró kártékony hatása az Európai Unió létét fenyegeti. Róna Péter úgy látja: eltérő fejlettségű országok részvételével nem lehet optimális valutaövezetet létrehozni. A közös pénznem az Unió esetében hozzájárul ahhoz, hogy a fejlett országok még nagyobb versenyelőnyre tegyenek szert a perifériával szemben - írta a

Stop.

Hazánk euróövezethez történő gyors csatlakozását sem szorgalmazza Róna Péter, de azt hozzátette, hogy fél lábbal már az övezetben vagyunk, mivel a magyar nemzetgazdaság jelentős része euróban van eladósodva.

A tudás értéke máshol fel-, nálunk leértékelődött

Jelentős problémának nevezte Róna Péter, hogy a magyar társadalom szervezőelve - meglátása szerint - nem a teljesítmény, hanem a kapcsolati tőke köré épül, társadalmunk nem teljesítmény-orientált. Kiemelte azt is, hogy nálunk meglepően alacsony az egy főre jutó gazdasági tevékenység értéke. Ez egyebek közt annak is betudható, hogy jelentős szemléletbeli lemaradásban vagyunk a fejlett országokhoz képest, ahol már egy ideje világosan látják, hogy a szuverén hatalom legfőbb eleme a tudás, amelyre a "tőkének" is egyre nagyobb szüksége is van.

A rendszerváltás óta eltelt időszak egyik sajnálatos jellegzetessége, hogy a tudás és kultúra leértékelődött - állapította meg Róna Péter. Beszorultunk egy olyan gazdasági szerkezetbe, amelynek jellegzetessége a döbbenetesen alacsony hozzáadott érték. "A magyar nemzetgazdaság termékszerkezetének szellemi tartalma jelentősen visszaesett, a tudásorientált világban egy szerencsétlen pályára léptünk, de villámgyorsan ki kell ebből szakadni, és vissza kell állítani a nagy magyar tudás és szellemi tevékenység tiszteletét" - hangsúlyozta.

Nem látjuk, hogyan lehetne felzárkózni

Arról, hogy személyes tapasztalati szerint külföldön hogyan viszonyulnak az orbáni politikához, úgy nyilatkozott: azt nem értik, hogy a magyar társadalom miért engedte a "jogállamiság gyors és brutális leépítését". Róna Péter úgy látja, társadalmunk a lelke mélyén már nem érzi,, hogy a fejlett világgal felvehetjük a versenyt, elvesztettük minden önbizalmunkat. Kijelentette: "Orbán Viktor politikai zsenialitása ennek a kétségbeesésnek a megértése. A Fidesz a lúzerek pártja, a felzárkózás lehetőségéből kiábrándultak pártja. Az emberek többsége csak azt kéri, hogy védjék meg őket a felzárkózás hiányából fakadó következményektől. Nem csapnak az asztalra és nem kérdezik, vajon mit is tesz a mindenkori kormány azért, hogy ne szakadjunk le jobban. Ma Magyarország nem rendelkezik semmilyen felzárkózási jövőképpel".

Addig nem lesz hitel, míg nem rendezzük sorainkat

Az Oxfordi Egyetemen is oktató közgazdász meglátása szerint a gazdaság fellendítésének kulcskérdése a hozzáadott érték növelése. Mindehhez egyebek közt életképes kereslet, beruházások, gazdaságot támogató pénzügyi és megfelelő oktatási rendszer illetve működőképes egészségügy is szükségeltetik. A vállalati fejlődés alapfeltételeként a kiszámíthatóság biztosítását jelölte meg Róna Péter. Elmondta: a tudás és szellemi tevékenység elsődleges szerepéhez nem férhet kétség. A közgazdász szerint a magyar felsőoktatásban is óriási problémák vannak, hiszen nem mindig objektív mércék alapján értékelik a hallgatók tudását.

Az EU-IMF-hitel kapcsán Róna Péter felhívta a figyelmet arra, hogy azért csúsznak a tárgyalások, mert "az Orbán-kormány olyan intézményi rendszert hozott létre, amely a tárgyalások alapjait kérdőjelezte meg". Szerinte addig nem is jutunk egyezségre, amíg az Európai unióval nem rendezzük sorainkat.

Ki állíthatja vissza az ország hitelességét?

"Orbán szabadságharcos politikájának nincs helye Európában. Ezzel a mentalitással nem lehet a hitelesség látszatát kelteni. Európa komolyan tartott attól, hogy az Orbán-modell ragályos lesz" - hangsúlyozta a közgazdász, aki Orbán Viktor egyik nagy felelősségének azt nevezte, hogy jelentősen csökkentette az ország hitelességét. Ezt a miniszterelnök részben belátta, most a gazdaságdiplomácia egyik kiemelt feladata a hitelesség visszaállítása - jelentette ki. Az viszont Róna Péter szerint is egy nagy kérdés, hogy ezzel a kormánnyal mindez mennyire fog sikerülni.