A fekete szín tagadója – egy orosz Amerikában
A „legamerikaiabb” orosz képzőművész,
Jurij Gorbacsov(Yuri Gorbachev, 1948) közel száz, tündöklő színekben pompázó, mesevilágokba kalauzoló alkotását állították ki Szentpéterváron, a Városi Szobrászati Múzeumban. A húsz éve New Yorkban élő keramikus és festő amerikai karrierje mesébe illően sikeres mind művészi, mind anyagi tekintetben, képeit divat vásárolni, s ha Mick Jagger (Rolling Stones) mintegy 200 000 dollárért megvesz egy Gorbacsov-képet – történetesen egy Szent Györgyöt ábrázoló nagyméretű alkotást -, ez más celebritásokra is ösztönzően hat. Hilary Clinton first lady korában az Ovális irodába vett egy Gorbacsov képet, munkáit a Louvres és a Kreml-múzeum is őrzi.”Letagadhatatlanul orosz gyökerű alkotó, orosz világszemlélet közvetítője”– mondják a ragyogó fantáziáitól és festési módszereitől elbűvölt kritikusok. Más esztéták szerint állatokat ábrázoló műveinek „eredetijét” Afrikában kell keresni. Amerikában orosz Rousseau-nak is nevezik. „Az egész világ festője vagyok” – hirdeti a művész magáról. Máskor
Vaszilij Kandinszkijjel(Wassilly Kandinszky, 1866-1944), Kazimir Maleviccsel(Kasimir Malevich, 1879-1935), Mark Sagallal(Marc Chagall, 1887-1985) egy sorba állítja magát. de talán csak abban a tekintetben, hogy mind a három orosz/oroszországi alkotó nagyhatású művészete külföldön teljesedett ki.Jurij Gorbacsov olaj- , zománc- és lakkfestékeket, lakkot, drága fémeket: aranyat, ezüstöt és színesfémeket használ félreismerhetetlen módon, s állítja, hogy egyedi, a kerámiát és a festészetet vegyítő technikáját lehetetlenség utánozni. Szentpétervár után Ogyesszában eltöltött évtizedek során felszedett könnyedség, kapcsolatteremtési készség segítette az amerikai beilleszkedésben és érvényesülésben – állítja az angolul ma is átütő orosz akcentussal beszélő művész, aki sikerének egyik pillérét derűlátásában látja. Képei, amelyeken a fekete szín elő nem fordulhat ezt a derűt és életigenlést sugározzák.
Pályafutásában bizonyára mellékes, hogy Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió első és utolsó elnöke rendkívüli amerikai népszerűségének időszakában vágott bele az új világ meghódításába. A névazonosság részben a segítségére volt, ismeri be ő maga is, de csakis a művészetének van meghatározó szerepe abban, hogy az Egyesült Államokban elismerik és megbecsülik. Így kell lennie, és nyilván nem Yuri Gorbachev tehet arról, hogy a róla megfogalmazott kétsoros wikipedia-cikkben ma is Mihail Gorbacsov unokaöccseként szerepel.
Ajánlat:
A szentpétervári kiállítás képei