A dolgozók csak Csernobilnak hívták a röntgenosztályt
A korrupt magyar egészségügy állapota nemcsak a betegeknél, hanem a dolgozóknál is komoly egészségkárosodást okozhat – állítja Hadházy Ákos, az LMP korrupcióügyi szakszóvivője. A politikus újabb eseteket mutatott be, melyek az uniós források ésszerűtlen felhasználását, a kartellgyanús, túlárazott közbeszerzések gyakorlatát igazolják.
Nem csak terrortámadásba, a korrupcióba is bele lehet halni – összegezte a kórházi beszerzések kapcsán talált visszásságok következményeit a politikus.
Hadházy legújabb „Korrupcióinfó” címmel tartott sajtótájékoztatóján többek között az Egri Markhot kórház esetét mutatta be, ahol CT, MRI és röntgen beszerzésre 420 millió forintot terveztek költeni, de a projekt végül 610 millió forintból valósult meg.
A politikust kórházi források arról tájékoztatták, hogy a kórháznál az eredetileg tervezett készülék helyett egy más gyártmányút építettek be az utolsó pillanatban. Ez Hadházy szakmai forrásai szerint azért problémás, mert egy röntgensugárral dolgozó CT-helyiséget az adott készülékhez kell megtervezni és ami jó az egyikhez, az nem biztos, hogy a másikra is alkalmas.
„A dolgozók állítólag csak Csernobilnak hívták a röntgenosztályt, mivel az eredeti tervhez kialakított munkahely egyáltalán nem biztos, hogy az utolsó pillanatban beszerzett CT-hez is megfelelő sugárvédelmet jelent-szerintük a helyettesítő gép jóval inkább szórja a sugarat, mint az eredeti” – fogalmazott a politikus.
Azt is kiemelte, hogy szabálytalan módon az MR készüléket már teljesítésigazolással kifizették, azonban 4 hónappal a kifizetés után a gép még mindig beüzemeletlenül áll. Ez komoly anyagi veszteség is lehet a kórház számára, mert az előző készülék már hibás, havonta kell feltölteni héliummal (hűtés), ami havi kétmillió forint plusz költséget, miközben az új készülék a sarokban áll.
Hadházy szerint érthetetlen közbeszerzési szerkezettel, kartellgyanúsan, horribilis drágán történtek a beszerzések a 9 milliárdos
pályázatnál(KEOP-5.6.0/E/15 „„Egészségügyi eszközök energia-megtakarítást célzó beszerzésének támogatása” ). A pályázatot 2015 májusában írták ki, öt nap volt véleményezésre, majd rohammunkában próbálták a hatalmas fejlesztést véghezvinni, elképesztő közbeszerzési – és elképesztő szakmai – módon – állítja a politikus. (Az ügyről korábban az Index megírta, hogy valamelyik kirakott versenytárs feljelentésére a Versenyhivatal is vizsgálódott. )Hadházy a projekt kapcsán kifogásolta, hogy miért nem központi tendert írtak ki, hogy az esetek 98 százalékában egyetlen pályázatból választottak, hogy a pályázatok nem nyíltak, hanem meghívásosak voltak. Ugyan három ajánlatot volt kötelező bekérni, a háromból ajánlatból kettő (nyilván aki nem nyertesnek volt beosztva) be sem adott pályázatot.
A politikus kiemelte: érthetetlen, „hogyan tudtak ilyen komoly tenderre nem gyártó, csak tovább eladó cégek ilyen gyorsan felkészülni és érvényes piacképes ajánlatot tenni? Ugyanezen 2-3 személyes cégek hogyan képesek 5 éves szervizelési, jótállási munkákat elvégezni. Ha a gyártó és szervizcégek útján teszik ezt meg, akkor miért nem azokat a cégeket hívták meg a kórházak?”
Külön érdekessége az ügynek, hogy – Hadházy állítása szerint –a szerződés ára minden pályázatnál jelentősen meghaladja a piaci árat. (Ez a megadott becsült értékeknél is látszik, hiszen a becsült értéket mindig úgy kell megállapítani, hogy az a legmagasabb piaci ár legyen).