A Belügyminisztérium szerint egy beteg sem marad ellátatlanul

A Belügyminisztárium közleményben reagált Kunetz Zsombor orvos hétfői Facebook posztjára. Kunetz arra hívta fel a figyelmet, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Intézet (NNGYK) honlapján január hatodikán egyszerre 20 egészségügyi intézmény részleges leállását jelentette be. 

2024. január 10., 19:47

Szerző:

Amint arról a 168.hu is beszámolt, az NNGYK január 6-án felrakott a honpajára 20 kijelelölő határozatot, amelyek az ország különböző egészségügyi intézményeinek, különböző osztályainak a részleges, vagy teljes leállását jelentik be. Az ellátásbiztonsági problémára Dr. Kunetz Zsombor hívta fel a figyelmet hétfői Facebook-posztjában. A listából egyebek mellett kiderül, hogy a Szent János Kórház már a sérültek, illetve az ittas sérültek ellátását sem tudja biztosítani. Több mint egy tucat fekvőbeteg ellátóhely ellátási palettája szűkül, köztük a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Hetényi Géza centrumkórháznak, továbbá a Heves megyei Markhot Ferenc centrumkórháznak, ahonnan ügyeleti időszak alatt a szemészeti ellátásra szorulóknak Debrecenig kell utazniuk.

A Belügyminisztérium szerda délután közleményt adott ki, amelyben azt írják, folyamatosak az egyeztetések a budai kórházakkal. A Pintér Sándor által veztett tárca szerint „a híresztelésekkel ellentétben egy beteg sem marad ellátatlanul.” Azt is közölték, hogy szerdán a budai kórházak vezetői egyeztettek Takács Péter államtitkárral (a találkozót maga Takács kezdeményezte). Az államtitkár az egyeztetés elején leszögezte: „az egészségügyi kormányzat számított arra, hogy a bérnővéreket kizsákmányoló profitéhes vállalkozások hergelésének ellenzéki politikusok és magukat szakértőnek nevezők is felülnek, és a politikai haszonszerzés érdekében attól sem riadnak vissza, hogy a szakdolgozókat és a betegeket riogassák.”

Mint ismert, 2023. január 1-je óta hatályban van az a rendelkezés, amely szerint az egészségügyi szolgáltatók alaptevékenysége körében a munkaerő-kölcsönzés nem alkalmazható, a felek ezekkel a szerződésekkel legkésőbb 2024. január 31-ig kötelesek elszámolni egymással. Ezzel végleg megszűnt annak a lehetősége, hogy a betegellátásra fordítandó közfinanszírozásból profitorientált vállalkozások fölözzék le a hasznot munkaerő-kölcsönzés címén – írja közleményében a belügyi tárca.

A minisztérium szerint az intézkedések nem veszélyeztetik a betegek ellátását.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Szent János Kórház hivatalos weboldala)