A Belügy megmondja, ki bulizhat

Mint a szocializmusban: az új kormányrendelet tönkreteheti a hazai bulikat.

2011. június 9., 21:06

A fenti diskurzust maga Laki, a budapesti buliéletben jelentősnek számító Cinetrip partisorozat főszervezője - aki egyben az Egyesület a Kulturált és Biztonságos Szórakoztatásért ügyvezetője - emlegette fel tegnap, A hazai zeneipar a jogszabályozás után című kerekasztal-beszélgetésen, amikor a téma a június 14-én hatályba lépő kormányrendeletre terelődött. A fent idézett beszélgetés apropója ugyanis az volt, hogy a rendeletbe bekerült egy olyan kitétel, miszerint zenés-táncosnak csak a "nem kifejezetten népzenei, vagy népzenei feldolgozásra épülő" rendezvények minősülnek.

És ez még nem minden - hívta fel a figyelmet az

Egyenlítő blogja.

A zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló szabályozás ugyanis egészen elképesztő módon a kultúrpolitika területére téved, egyértelműen kijelenti például, hogy a rendeletet nem kell alkalmazni választási gyűlésekre, egyházi rendezvényekre, családi vagy oktatási típusú eseményekre. Magyarul se egy borgőzös egyetemi gólyatábornak, se egy pápalátogatás utáni tömeges afterpartinak sem kell szöszmötölnie holmi engedélyeztetéssel, minden más azonban a jogszabály hatálya alá esik.

Nem nehéz kitalálni, mi ez a minden más: az éjszakai élet, széltében-hosszában. Az Egyenlítő hamar levonja a konzekvenciát: sikerült elsajátítani a HírTV rosszindulatú, műfajnáci hozzáállását; amiként pár évtizede a hosszú hajat vette üldözőbe a karhatalom, úgy most, 2011-ben a bulizók kerülnek célkeresztbe, még ha közvetetten is, a bulik szervezőin keresztül.

A blog azt írta: nem tudjuk, sírni vagy nevetni érdemes-e a kormány kapkodásán, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy a kerekasztal-beszélgetésen szintén részt vett Újfalusi Gábor (Magyar Művelődési Intézet) háttérinformációi szerint a rendelet tervezetét kutyafuttában rakta össze három jogász, felülről érkezett sürgető parancsra. Kaptak rá pár órát.

Hát ennyit számít a fiataldemokratáknak több százezer fiatal szórakozása.

Vajon azzal mit fognak kezdeni, amikor a jegyzői zsebekbe nem csúsznak majd elég vastag borítékok - mert ugye ők lesznek azok, akik dönthetnek egyik-másik rendezvény megtartása felől -, és mindenféle szőrszálhasogató indokokra hivatkozva nem lesz megfelelő számú, megfelelő keretek között tartott party, a tinédzserek pedig kiszabadulnak az utcákra, házibulikba, és senki nem szab nekik korlátokat? Nem inkább tényleg arra kellett volna koncentrálni a jogszabály megalkotásakor, hogy ne a rendezvényszervezőket lehetetlenítsük el, hanem a bulikat tegyük biztonságosabbá? - tette fel a kérdést az Egyenlítő blog.