A bécsi lakásvásárlás hogyanja
Édes-kevés maga az elhatározás, sőt még a szükséges anyagiak előteremtése sem elég. Aki úgy dönt, hogy Bécsben lakást vásárol – akár befektetői céllal, akár saját használatra – segítségre és tanácsra szorul. A Bécsi Ingatlanok, amelynek tulajdonosával, Nagy Zoltánnal honlapunk olvasói már többször találkozhattak, a megfelelő ingatlan kiválasztásától az ügylet lebonyolításán át a kulcsátadásig végigkíséri az érdeklődőt, magyar nyelven éppúgy, mint németül. Az alábbiakban arról kérdeztük Nagy Zoltánt, hogyan is kell hozzákezdeni egy ilyen ügylethez.
A segítség első perctől kezdve fontos, hiszen a bécsi ingatlanpiacon talán kevéssé ismerős ügyfél nem feltétlenül tájékozott az itteni viszonyokról. Fontos és pozitív tudnivalóként említi Nagy, hogy a szigorúan szabályozott osztrák szerződéskötési folyamat garanciát jelent a vásárló számára. Befektetési ingatlanról lévén szó, nem árt ismerni a piacot, a fejlődési tendenciákat – ebben a szakember naprakész tájékozottsága éppen úgy eligazít, mint a város infrastrukturális adottságainak ismerete, ami a helyszín kiválasztásához elengedhetetlen.
El kell azt is dönteni, hogy milyen típusú lakást keres a vásárló. Két nagy csoportra osztható a választék: az úgynevezett Altbau – a régi építésű – lakások, illetve a Neubau, mindazon ingatlan, amely a háború után épült. Bár a legtöbben a minimum 3 és fél méter magas, tágas, ha lehet szecessziós lakásról álmodnak, ezeknek – a gyér kínálaton túl – több hátránya van. Az ilyen lakások általában egyetlen személy vagy család tulajdonában lévő nagy bérházakban vannak, s mivel az osztrákok nem ragaszkodnak a magántulajdonhoz, hosszú időre megbízható bérlők lakják. A házakat inkább egyben adnák el, régi építésű lakást csak ritka szerencsével és horribilis áron lehet vásárolni.
Nem ez az egyetlen ok, ami miatt a Bécsi Ingatlanok gyakorlatilag csak új építésű lakást kínál. A háború előttieknél a bérbeadást, pontosabban a kiszabható bérleti díjat szigorúan szabályozzák (a négyzetméterenkénti és hely/kerület szerinti bérleti díj kalkulátor megtalálható
itt, míg az új lakásoknál ilyen korlátozás nincs, a bérleti díj megegyezés kérdése, vagyis befektetési céloknak jobban megfelel. Az ilyen háború utáni ingatlanokra az osztrák jogrendszer hatékony törvénykönyvet alkotott meg – ez a Wohnungseigentumsgesetz/ WEG, amelynek útvesztőiben szakember segítsége nélkül nem nehéz elveszni.Nagy és munkatársai számára igen fontos az ügyfél szándékainak pontos feltérképezése, a kölcsönös bizalom megteremtése. Ha mindez megvan, jöhet a közös munka, vagyis a megadott paraméterek alapján a lakás kiválasztása. Az sem mindegy, melyik városrészben választ lakást a potenciális vásárló, márpedig a szakember az, akinek napi feladata figyelemmel kísérni a piac minden rezdülését, így képben van.
Aki valaha keresett már lakást, tudja, hogy nem könnyű megtalálni az igazit. Ha a közvetítő tisztában van minden szemponttal, másfelől nem csak a hozzá befutó kínálatból választ, hanem kollégákat is be tud vonni, többnyire sikerül a keresési időt csökkenteni.
Az ügyfelek között olyanok is vannak, akiknek még csak arra sem telik az idejükből, hogy naponta ránézzenek a Bécsi Ingatlanok honlapjára. Számukra különösen vonzó lehetőség, hogy ha megadják e-mail címüket, a Bécsi ingatlanok automatikusan küldi az éppen aktuális ajánlatot. Néha nagyon fontos gyorsan lépni: az igazán jó lakások, amelyek ára is ésszerű, percek alatt elkelnek. Ugyancsak fontos szempont, hogy a Bécsi ingatlanok egyfajta előválogatás után kész egyetlen – akár hétvégi- napra összegyűjteni tucatnyi megtekintést, így a távolról érkező ügyfél sem szenved hátrányt.
Most jön a papírmunka
Ha megvan a néha nem könnyű választás, akkor lehet megtenni az ajánlatot. Izgalmas játék ez, hiszen adott esetben több jelentkező is van, és persze mindenki igyekszik kedvező vételi árat kialkudni. Márpedig az eladó nyilván a magasabb árajánlattal jelentkezőnek kedvez – hacsak egyéb rokonszenv-szempontok nem játszanak szerepet. Itt is fontos a közvetítő – azt ugyanis ritkán tudni, hogy hány, és főleg milyen összegű ajánlattal kell szembenézni. Jó kapcsolat, néha egyszerűen csak a „szimat” segít: érdemes megfogadni a közvetítő tanácsát, hiszen ha túlságosan alákínálunk, veszíthetünk, de a túl magas árajánlat sem igazán hasznos.
Az előszerződést, amely valójában az ajánlat (Kaufanbot) a Bécsi Ingatlanok készíti el, ám Nagy minden esetben figyelmeztet arra, hogy amikor ezt a potenciális vevő ellátja aláírásával és elküldi, lényegében elkötelezte magát. A labda az eladó térfelén van: ha ő rábólint, akkor az üzlet kötelezően megköttetik.
Innen már igazán minden megy a maga útján – ingatlanügyletre szakosodott ügyvédi iroda bevonásával. A végleges szerződés kidolgozásánál az egyéni elképzeléseken és az ilyen okmányokban megszokott kitételeken túl ismét érdemes a közvetítő tapasztalataira (is) támaszkodni. Anyagi kockázat gyakorlatilag nincsen: az ügyvédi letéti számlán elhelyezett vételár csak akkor kerül az eladó birtokába, amikor az ingatlant a földhivatal már az új tulajdonos nevére bejegyezte.
A formalitások elintézésével újabb szakaszba lép a vásárló és a közvetítő kapcsolata. A Bécsi Ingatlanok 2007-es alapítása óta Nagy elég tapasztalatot szerzett arról, milyen fontos, hogy a vevő mindenképpen biztonságban érezze magát. Ennek megfelelően jelen van a lakás kulcsainak átadásánál, intézi a közművek átírását, tanúja az óraállások rögzítésének, írásban bejelenti a tulajdonoscserét a házkezelőségnek. Nem utolsósorban pedig, ha az új tulajdonos ezt kéri, gyakorlatilag azonnal nekilát a megfelelő bérlő kiválasztásának. Minderről, vagyis a bérleti viszony megteremtéséről külön tájékoztatjuk a
szervuszausztria.huolvasóit – előbb azonban következő cikkünkben a most részletezett vásárlási procedúra költségeiről számolunk majd be.A Bécsi Ingatlanok saját honlapja elérhető
itt– kérésre pedig az iroda e-mailben tájékoztat az új ajánlatokról