A 24-54 közötti férfiak szinte mind dolgoznak, nem ők oldják majd meg a munkaerőhiányt
A magyar gazdaság előtt álló legnagyobb kihívás a következő években a munkaerőhiány orvoslása, aminek érdekében az állam várhatóan a munkaképes népesség minden csoportját megpróbálja aktivizálni. Tartalékok viszont már nincsenek minden korosztályban, a KSH szerint „legjobb munkavállalási korú”, 25-54 éves férfiak közül például már így is tízből kilencen dolgoznak – írja a G7.
Magyarország ezzel az EU-ban a harmadik legmagasabb arányt éri el, Európában pedig a negyediket. Csak Csehországban, Máltán és Svájcban dolgozik ennél több férfi a korosztályban Vagyis ez a korcsoport már biztosan nem tud sokkal több fizikai munkást adni.

Ugyanebben a korcsoportban a nők 77 százaléka vállal munkát Magyarországon, ami ugyan az uniós átlag felett van, de lehetne magasabb. Ausztriában a 25-54 éves nők 81 százaléka foglalkoztatott. Ha ezt sikerülne elérnünk, az további 75 ezer új munkahelyet jelentene itthon. Mivel a nők főként a gyermekvállalás miatt maradnak távol a munkaerőpiactól, a részmunkaidős és a rugalmas foglalkoztatási formák támogatásával, illetve a gyermekellátási intézmények (bölcsődék, óvodák) széleskörű elérhetőségének javításával lehet a munkavállalásukat tovább ösztönözni. A rugalmas munkalehetőségeket a vállalkozásoknak kellene biztosítaniuk, míg a bölcsődék, óvodák elérhetőségén az államnak kell javítania. Ez elvileg a kormány tervével egybevág.
Az 55-64 éves korcsoport foglalkoztatottságában már sokkal nagyobb a lemaradásunk az európai országokhoz képest. A nyugdíjhoz közelebb álló korosztályban a férfiak és nők foglalkoztatottsági rátája alacsonyabb az uniós átlagnál, de itt is a nők a kevésbé aktívak. Miközben Magyarországon az 55-64 éves nők 42 százaléka dolgozik, addig például Csehországban 53, Németországban pedig 65 százalékuk.
Magyarországon a fiatalok foglalkoztatottsága is alacsonyabb, mint a legtöbb európai országban. Tavaly a 15-24 közöttiek mindössze 29 százaléka dolgozik, 11 százalékuk pedig se nem tanul, se nem dolgozik. Ha felzárkóznának az uniós átlaghoz (35 százalék), az 60 ezer plusz dolgozót jelenthetne.