250 ezer forintos minimálbérre iszik előre az ISZOMM

A kormány foglalkoztatáspolitikájával szemben, a munkások érdekében fejtették ki álláspontjukat baloldali pártok és szervezetek tagjai a Városligetben, az 1890-es majális emléktáblájánál.

2021. május 1., 13:37

Szerző:

Szanyi Tibor, az Igen, Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM) miniszterelnök-jelöltje azt mondta: 131 év után betiltotta a hatalom Magyarországon a május elsejét, a felvonulásokat és a közösségi rendezvényeket, egyedül a kocsmák terasza lehet nyitva – írta az MTI. Pedig 131 évvel ezelőtt a Városligetbe rendezett országos megmozduláson hatvanezren voltak. Az elmúlt 11 évben a magyar kormány folyamatosan vett vissza a munkásjogokból – mondta a politikus, aztán bejelentette, hogy az ISZOMM párt szeptember 11-éig „a munkás büszkeség napjáig” 250 ezer aláírás gyűjtésébe kezd annak érdekében, hogy Magyarországon a havi nettó minimálbér 250 ezer forintra emelkedjen.

A párt arra kért mindenkit, hogy a tiltások dacára május elsején délben emeljék poharukat a 250 ezer forintos minimálbér célkitűzésére.

Vajnai Attila, az Európai Baloldal – Magyarországi Munkáspárt 2006 elnöke szerint az Alkotmánybíróság „meggyalázta” május elseje szellemét azzal a döntéssel, amivel a kormány „munkavállaló ellenes rabszolgatörvényét” egy-két megjegyzéssel jóváhagyta. Arról is beszélt: pártjuk támogatja az ISZOMM kezdeményezését.

Csiszár Zsolt, a Magyar Szociáldemokrata Párt (MSZDP) elnökségi tagja úgy fogalmazott: aki dolgozik, aki nem a tőkéjéből él munkanélküliként, az a munkásosztályhoz tartozik, és pártjuk mellettük áll. Jó kezdetnek tartja a 250 ezer forintos minimálbért. Azonban a magyar munkás harmadát keresi, mint a német, és ugyanez igaz a kínai vagy bangladesi munkásra a magyarhoz képest. Ezeket a különbségeket nem szabadna tűrni – tette hozzá.

A rendezvényre telefonon jelentkezett be Krausz Tamás baloldali történész is, aki elkerülhetetlennek nevezte a tulajdonviszonyok megváltoztatását ahhoz, hogy a munkások ellenőrzést szerezhessenek „létfeltételeik” felett. Úgy vélte, a munkások fő ellensége a nacionalizmus.

(Kiemelt kép: az ISZOMM párt honlapja)