Vidék a városban
A Mocsárosdűlő 156 hektáron helyezkedik el a III. kerületben. Van itt erdő, mező, legelő, kaszáló és természetvédelmi terület. Egyik oldalon a Pók utcai panelok, másik oldalon a panorámás villák szegélyezik. Dimény András képriportja.
Az Észak-budai fűtőmű kéménye teszi teljesen szürreálissá az élményt, amikor az ember az előtte legelő teheneket nézi. Erre szokták mondani „körbe nőtte a város”, ami csak részben igaz. 1989-ig több mint 200 család élt a területen, ekkor szanálták. Lakótelepet szerettek volna építeni horgásztóval és szánkódombbal, majd a gázgyár területén megrendezett világkiállítás kiszolgálóterülete lett volna, ha nem marad el. Most ismét a tervezőasztalra került a fővárosi önkormányzati terület. Eddig miként kerülte el a beépítést a Mocsárosdűlő? Erre kerestük a választ a helyi gazdák és lakosok segítségével.
A szanálás
Kocsis Pál 1935-ben született és azóta is a Mocsárosdűlőn él. Elmondása szerint gyermekkorában a terület nagy része két ember magántulajdonában volt. Tőlük lehetett megvenni egy-egy földrészt, ahova kisebb-nagyobb családi házakat építettek. Ekkor a területen nagyjából 200 család élhetett. Nagyrészük bolgárkertész, de voltak köztük iparosok is. Később a vizet és a villanyt bevezették a területen található utcákba. 1987-ben az akkori rendszer lakóparkot tervezett ide szánkódombbal és horgásztóval. 1989-ben szanálták a területet. A legtöbben ekkor elköltöztek; vagy kifizették őket, vagy kiutaltak nekik lakást. A magas talajvíz és a pénzhiány azonban megakadályozta a tervek megvalósítását. Senki sem szeretett volna olyan helyre költözni, amit évente kétszer elönt a talajvíz. Pálnak nem sikerült megegyezni a ház árában az akkori vezetőkkel és lakást sem kapott, így a területen maradt. Az ingatlan ’89 óta a Fővárosi önkormányzat tulajdona.
Koronavírus meghozta a népszerűséget
Huszka Imre 1978 óta tart juhokat a területen. Juhászként mindennap járja az Óbuda TSZ egykori termőföldjeit. Arra a kérdésre, hogy hány állata van azt felelte viccesen, hogy a jó édesanyjának sem mondaná el, mivel csak a birkatartók hencegnek, a juhászok nem. Elmondása szerint a koronavírus járvány alatt a terület látogatottsága jelentősen megnőtt. Főleg kutyasétáltatók vették birtokba, de mindenféle szabadidőstevékenységre használják az emberek a legelőket és kaszálókat. A sok kutya jelenléte zavarja az itt élő madarakat és a vadon élő állatokat. Egyik nap láttam, amint egy kutya elkap egy vadnyulat, a gazdája semmit sem tett ellene – mondta. A gazdálkodók úgy érzik, az idelátogatók nem tisztelik a természetet. Ők egy közös együttélésre törekednének.
Fenntartó gazdálkodás
Tóth László 30 éve fiákerezik a Margitszigeten. 1981-ben költözött ide a lovaival a Filatori közből, miután azt elkezdték beépíteni. Hat és fél lovat tart, azaz 6 lovat és egy pónit - mondta. Lovai számára a szénát helyben kaszálja traktorral, gondosan figyelve az itt élő állatokra és a földön fészkelő madarakra, mivel neki szinte már ismerősei azok. Kaszálás előtt a nagyobb méretű szemetet összeszedi a területről, például hokikapunak használt gumiabroncsokat. A műanyagszatyrokat napi rendszerességgel gyűjtik a gazdatársakkal együtt.
Hajlék sokak számára
Szökendi Attila méhész. Húsz éve vannak kaptárai a területen, ezek az erdősáv szélén helyezkednek el. Háza velük szemben található, így „homeofficeból” is tudja figyelni azokat. A méhek hársmézet és fenyőharmatot tudnak gyűjteni a környékről. A kaptárak közelében hajléktalanok laknak egy elhagyatott házban, akikkel elmondása szerint jó a viszonyuk.
Mindenkinek valami
Létezése részben a természetnek, részben a politikának köszönhető. Talán az utolsó olyan hely a fővárosban, ahol egy panel lábától 10 perc sétára falun érezhetjük magunkat. A Szentendrei út szmogját felváltja a trágya illata, az aszfalt csíkot a föld, az autók zaját a madarak csicsergése, a betonszürkét a zöld, az állandó jövésmenést a nyugalom. Mindenkinek mást jelent a Mocsárosdűlő, az ott élőknek a mindennapot.