Összefüggés van a szemszín és a rák kialakulása között

Bizonyos szemszínű embereknél nagyobb eséllyel alakul ki rák.

2024. március 6., 13:06

Szerző:

Egy friss kutatás szerint a szemszínünk miatt nagyobb lehet a rák kialakulásának a kockázata – hívja fel a figyelmet az elle.hu. Bár a szemünk színét nem tudjuk megváltoztatni magunkon, a brit nemzeti egészségügyi szolgálat fontos dologra figyelmeztet a gyilkos kórral kapcsolatban.

A világos szemszínűek hajlamosabbak erre a ráktípusra

Az NHS szerint bizonyos szemszíneknél nagyobb valószínűséggel alakul ki szemmelanoma, amely az Egyesült Királyságban az embereket érintő szemrák egyik leggyakoribb típusa. A kutatók azt is állítják, hogy a világosabb szemszínnel rendelkezőknél nagyobb a szemmelanoma kockázata, bár nem világos, mi ennek az oka.

Ha kék, szürke vagy zöld szeme van, nagyobb a szemmelanoma kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknek barna szemük van

– jelentették a kutatók.

A szem melanoma akkor fordul elő, amikor a szem pigmenttermelő sejtjei túl gyorsan osztódnak és szaporodnak, és daganatnak nevezett szövetcsomót hoznak létre. A legtöbb melanóma a bőrben fejlődik ki, de előfordulhat, hogy a test más részein, így a szemen is. A legtöbb szemmelanoma esetében az érintett terület a szemgolyó, bár a kötőhártyát vagy a szemhéjat is érintheti.

Rendkívül agresszív rák a szemmelanoma

Rendkívül agresszív, gyors áttétképződéssel járó rákos elváltozás a szemben kialakuló melanoma. Az 50 év feletti lakosság körében ez a leggyakoribb rosszindulatú látószervet érintő daganat – mondja Dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója. Ugyanakkor, ha időben felismerik a kóros elváltozást, akkor az jól kezelhető.

A szakértők figyelmeztetnek arra is, hogy a szemrák nem mindig okoz súlyos tüneteket, és csak rutin szemvizsgálat során észlelhető. Sok tünetet más kisebb szembetegségek is okozhatnak, bár fontos orvoshoz fordulni, ha bármilyen problémát észlelünk.

A kóros elváltozás több helyen kialakulhat, így az íriszben, a sugártestben és a retinában is, utóbbi a leggyakoribb eset.

A szemben lévő melanomát leggyakrabban szemészeti vizsgálat során fedezik fel. Az elváltozás szemfenéki vizsgálat során, pupillatágítással szűrhető ki. Kívülről látható elváltozás ugyanis nem, vagy csak elvétve alakul ki a szemhéjon vagy a retinán. Árulkodó tünet lehet a fokozódó látásromlás, a torz látás vagy látótérkiesés, tágabb erek, de jelentkezhet szemfájdalom, esetleg barna folt a szem falán. Szinte kivétel nélkül csak az egyik szemnél fedezik fel a melanomát.

A szemmelanoma főbb tünetei

  • Homályos látás
  • Részleges vagy teljes látásvesztés
  • Csomó a szemhéjon
  • Szemirritáció, ami nem akar elmúlni
  • Fájdalom a szemben vagy a környékén (ez ritka jel)
  • Árnyékok, fényvillanások megjelenése
  • Sötét folt a szemben, ami egyre nagyobb

Nem csak a szemszín jelent rizkófaktort

A daganat kialakulásában az előrehaladott életkor mellett fontos rizikófaktor a családi halmozódás, a világos szem- és bőrszín, valamint a fokozott UV-sugárzás. Dr. Nagy Zoltán Zsolt azt mondja,

50 éves kor felett évente fel kell keresni egy szemorvost, aki a szemfenéki, pupillatágításos vizsgálat során nemcsak daganatos elváltozást fedezhet fel, de például szürkehályogra vagy szaruhártya-problémákra is fény derülhet.

A korai felismerés azért fontos, mert ez növelheti a kezelés hatékonyságát és a látásélesség megőrzését – hívta fel a figyelmet a klinikaigazgató. A kezelési lehetőségek a daganat méretétől és elhelyezkedésétől függőek. Enyhébb esetben szóba jöhet lézerkezelés, kontakt besugárzás vagy a daganat kimetszése. Későn felismert, nagyra nőtt rosszindulatú daganat kezelése csak a szemgolyó műtéti eltávolításával lehetséges.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

15:54

A tévhittel ellentétben a térdporcok rendszeres terhelést vagy ráhelyezett erőt igényelnek, hogy egészségesek maradjanak, ám nem mindegy, hogyan állunk neki az erősítésüknek.

2024. május 11., 11:09

Az Egészségkalauz összegyűjtötte, hogy melyek a cukorbetegség legfontosabb jelei, melyekre érdemes figyelni, és ha többet is észreveszünk közülük magunkon, akkor érdemes orvoshoz fordulnunkvelük.